Otwarcie wystawy „Mariaże Marii” w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej

Wystawa "Mariaże Marii" poświęcona Marii Konopnickiej została otwarta 26 października w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w obecności marszałka prof. Tomasza Grodzkiego. Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Marii Konopnickiej i przygotowana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu. Prezentowana jest z inicjatywy senatora Janusza Pęcherza.

Ekspozycja „Mariaże Marii” ukazuje mniej znane aspekty życia i działalności publicznej Marii Konopnickiej, które zilustrowane zostały dotychczas nieznanymi szerzej dokumentami, udostępnionymi na potrzeby wystawy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu, Archiwum Państwowego w Suwałkach, Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Profesor Tomasz Grodzki, marszałek senatu RP otworzył wystawę i podziękował jej inicjatorowi, senatorowi dr inż. Januszowi Pęcherzowi.

- Wystawa poświęcona jest kobiecie niezwykłej - poetce, pisarce, aktywistce i feministce. Z dzieciństwa pewnie wszyscy pamiętamy krasnoludki i sierotkę Marysię czy Stefka Burczymuchę, ale nie zapominajmy, że Maria Konopnicka jest też autorką „Roty”, poważnej pieśni patriotycznej. Pamiętajmy, że upominała się o los prześladowanych dzieci z Wrześni i o prawa kobiet - powiedział marszałek Tomasz Grodzki.

Głos zabrał także Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

- Niewiele wiadomo o innych rodzajach działalności Marii Konopnickiej w obszarze m.in. krytyki literackiej, przekładu czy innego rodzaju twórczości pisarskiej. W jej życiu osobistym również pozostało wiele nieodkrytych kart, ponieważ celowo, jeszcze za życia, zacierała ślady i pozostawiała niedopowiedzenia. Jest to więc postać warta dalszego poznawania - powiedział Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

O wystawie szczegółowo opowiedziała Monika Sobczak-Waliś.

Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza reprezentowała Aneta Ochocka, Skarbnik Miasta Kalisza.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza, reprezentanci kaliskich instytucji miejskich, uczniowie kaliskich szkół, w tym Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, którzy przekazali marszałkowi zaprojektowane przez siebie i wydrukowane w 3D popiersie Marii Konopnickiej, a także seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Okręgowego w Kaliszu.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta.