Promocja książki Anety Kolańczyk „Adam Asnyk (1838-1897)”

W środę, 19 września w Villa Calisia, odbyła się promocja książki Anety Kolańczyk „Adam Asnyk (1838-1897)” , która ukazała się w serii „Kaliszanie.”. Organizatorem spotkania poświęconego naszemu wielkiemu poecie, działaczowi społecznemu i niepodległościowemu było Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Jego Prezes dr Krzysztof Walczak powitał serdecznie licznie zgromadzoną publiczność, wśród której obecni byli Tomasz Rogoziński, wiceprezydent miasta Kalisza oraz Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki. We wstępie, nawiązał do obchodzonego w bieżącym roku Roku Adama Asnyka, jak również serdecznie podziękował autorce oraz osobom, które przyczyniły się do powstania książki.

W niezwykle ciekawym wystąpieniu, autorka publikacji opowiedziała zebranym o postaciach, które miały wpływ i szczególne znaczenie dla Adama Asnyka, jak również epizodach
z jego biografii nie poruszonych w opracowaniu. Zgromadzeni byli jak zwykle pod ogromnym wrażeniem wiedzy Anety Kolańczyk i jej umiejętności zainteresowania słuchaczy. Dość powiedzieć, że po spotkaniu zebrała się spora gromadka osób, chcących wymienić się poglądami z prelegentką, bądź uzyskać jej okolicznościowy wpis i autograf.

Podobnie jak poprzednie spotkanie poświęcone Adamowi Asnykowi, również środowe poprzedził występ muzyczny. Tym razem przed publicznością zaprezentowała się Michalina Reksa, uczennica Jakuba Śmigielskiego w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Młodziutkiej skrzypaczce akompaniował na fortepianie Adam Bączyk.

Tekst: Lidia Plajzer, zdjęcia KTPN