Rok Rodziny Fibigerów zainaugurowany

W sobotni wieczór w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zainaugurowano Rok Rodziny Fibigerów. Z mistrzowskim recitalem wystąpił prof. Zbigniew Raubo, pianista, pedagog, Honorowy Ambasador Kalisza.

Artysta zagrał na przedwojennym fortepianie marki Arnold Fibiger.

Przybyłych gości powitał Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

O znaczeniu rodziny, której rok uroczyście zainaugurowano, opowiedział Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza:

- Gustaw Arnold Fibiger zapewne nie przypuszczał, że fabryka, którą założył w 1878 roku znana będzie na całym świecie i przyniesie tak wielką chlubę jego rodzinnemu miastu. Tak samo jego wnuk, tworząc Technikum Budowy Fortepianów, nie spodziewał się chyba jak wielki sukces odniesie ta szkoła, wypuszczając w świat wielu znakomitych absolwentów. A już na pewno nie myślał, że uczniowie – od skrótu nazwy szkoły – będą określać się mianem Tajnej Bandy Fibigera… - mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Fortepiany, fabryka, technikum, ale też kilkadziesiąt firm w Kaliszu i okolicy, które dzisiaj nadal zajmują się renowacją pianin i fortepianów. To wszystko zaczęło się od Fibigerów.

W imieniu rodziny głos zabrała Judyta Fibiger, wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera.

Nie zabrakło wspomnień, których fragmenty odczytały aktorki kaliskiego teatru: Izabela Wierzbicka oraz Agnieszka Dzięcielska.

Wśród gości gali znaleźli się m.in. wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, członkowie rodziny Fibigerów, Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Rodziny Fibigerów, a także kaliscy radni.

W ciągu najbliższego roku odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających rodzinę Fibigerów. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem obchodów.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek