Technikum Budowy Fortepianów z nową pracownią techniczną

Uczniowie Technikum Budowy Fortepianów już mogą korzystać z nowej pracowni technicznej.

Uroczyste otwarcie pracowni, które wpisuje się w kalendarz obchodów Roku Rodziny Fibigerów, odbyło się w miniony piątek, 25 września na terenie warsztatów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu przy ulicy Obywatelskiej 4.

Pracownia jest niezbędna do realizacji nowej podstawy programowej w zawodzie technik budowy i strojenia fortepianów i pianin, który funkcjonuje od roku szkolnego 2019.
Podstawa programowa została poszerzona o kwalifikacje w specjalności stroiciela fortepianów i pianin. Zajęcia praktyczne zaplanowane są dla 9 uczniów podczas jednej zmiany.

Obecnie do Technikum Budowy Fortepianów uczęszcza 66 uczniów. Oprócz zajęć w pracowni technicznej szkoła, w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu oraz praktyk zawodowych, współpracuje z renomowanymi firmami z branży budowy i renowacji fortepianów i pianin, w tym z Schimmel Fabryka Fortepianów, SAP Renovation i „Kowalczyk piano”.

W piątkowej uroczystości brali udział zaproszeni goście reprezentujący władze oświatowe, kuratorium oświaty, jak również firmy, z którymi współpracuje szkoła oraz Andrzej Chabracki, prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów. Otwarcie pracowni uświetniła obecność Elwiry Fibiger, córki Gustawa Arnolda Fibigera III, patrona TBF-u.

Oprac. Anna Błaszczyk – Urząd Miasta Kalisza, za J. Matuszewski, zdjęcia: W. Sklorz