Wizyta ukraińskiej młodzieży

W Gołuchowie trwa 4. edycja pleneru artystycznego „Zielona Sztuka”, realizowanego przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Tegoroczne wydarzenie adresowane jest do młodzieży w wieku 13-18 lat z Kalisza i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie – z udziałem artystów i animatorów kultury.

Uczestnicy pleneru przyjechali również do Kalisza, gdzie zwiedzili starówkę oraz wystawę w Galerii Sztuki. Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza oraz Joanna Dudek, dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina przywitały ukraińskich gości w Kaliszu oraz wręczyły zestaw miejskich upominków. Padła również deklaracja dalszej współpracy z Koledżem w Kamieńcu Podolskim, które jest miastem partnerskim Kalisza od 1993 roku.

Plener „Zielona Sztuka” odbywa się w terminie 6-15 lipca. Tegorocznym motywem przewodnim jest Land Art – Sztuka Ziemi.
Do udziału zaproszeni zostali artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki współczesnej m.in. Michał Szlaga, Maria Stafyniak, Paweł Kula, Mikołaj Poliński czy Artur Żmijewski. Po zakończeniu pleneru planowane jest wydanie dwujęzycznego katalogu dokumentującego działania oraz zorganizowanie wystawy w Ratuszu i nagrodzenie najlepszych prac powstałych podczas pleneru.

Współorganizatorami pleneru są Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Koledż Kultury i Sztuki w Kamieńcu Podolskim.
„Zielona Sztuka” to projekt edukacyjny dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Marszał