Życie i twórczość Marii Konopnickiej tematem ogólnopolskiej konferencji

W sali recepcyjnej kaliskiego ratusza trwa ogólnopolska konferencja zatytułowana „Maria Konopnicka – życie, twórczość, upamiętnienie”, zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. Przybyłych gości powitał prezydent Krystian Kinastowski.

- Kalisz to miasto wielu poetów, twórców, artystów. Również Maria Konopnicka – jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej – była związana silnie z naszym miastem. Tu spędziła dzieciństwo i lata wczesnej młodości. 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej stała się w – jak nazywała Kalisz – rodzinnym mieście okazją do przypomnienia jej biografii, dorobku literackiego, ale także działalności społecznej i patriotycznej wybitnej poetki, popularyzatorki idei niepodległościowych. Jestem przekonany, że dzisiejsza konferencja dostarczy uczestnikom wielu ciekawych informacji o życiu i twórczości znakomitej nowelistki, publicystki, tłumaczki, której dedykujemy 2022 rok. Witam licznie przybyłych przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń z Podkarpacia i Mazowsza. Dziękuję, że podzielą się Państwo z nami swoim spojrzeniem na tę wybitną postać. Życzę wszystkim owocnych obrad – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Wśród prelegentów konferencji są przedstawiciele archiwów państwowych, stowarzyszeń, muzeów i uczelni.

- Znawcy tematu z różnych stron Polski i z Kalisza opowiedzą o niełatwym życiu i twórczości poetki, a także o śladach, jakie Konopnicka zostawiła w historii, głównie w archiwach i muzeach oraz w jaki sposób została upamiętniona. Kalisz stał się dzisiaj centralnym miejscem obchodów roku Marii Konopnickiej w Polsce – powiedziała dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Na konferencję przybyli dyrektorzy placówek oświatowych, bibliotek, przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza, stowarzyszeń, naukowcy, a także liczne grono młodzieży z kaliskich szkół. Wydarzenie uświetnił występ uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta