Miasto Kalisz będzie świętować!

11 czerwca będziemy obchodzić 739. rocznicę odnowienia i uroczystego potwierdzenia nadania Kaliszowi praw miejskich. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców oraz gości do wspólnego świętowania.

W ubiegłym roku organizację Święta Kalisza uniemożliwiła pandemia. Dziś, gdy łagodzone są kolejne obostrzenia, możemy zaprosić kaliszan oraz gości do wspólnego świętowania. Program obejmuje wydarzenia kulturalne, w tym koncerty, wystawy, festiwale, ale także zawody sportowe. Nie zabraknie imprez, które na stałe wpisały się w obchody Święta Miasta Kalisza, jak również zupełnie nowych propozycji.

- Chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców do śródmieścia. Miasto to przede wszystkim życie. Cieszę się, że życie wraca do śródmieścia, czemu sprzyja luzowanie obostrzeń. Zapraszamy do skorzystania z pełnej oferty śródmieścia, nie tylko kulturalnej. Pokażmy solidarność z restauratorami i handlowcami i spotykajmy się tutaj jak najczęściej. Warto na własne oczy przekonać się, jakie zmiany zaszły w śródmieścia i zyskać wyobrażenie, jak Główny Rynek może wyglądać w niedalekiej przyszłości - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Najważniejsze wydarzenia Święta Miasta Kalisza odbędą się w dniach 11 - 13 czerwca.

W piątek, 11 czerwca Święto Miasta zainauguruje wernisaż wystawy malarstwa Piotra Perskiego "Przestrzenie miasta. Przestrzenie koloru". Prace wybitnego artysty pochodzącego z Kalisza będzie można podziwiać do 11 lipca.

Na Głównym Rynku zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu pod batutą kapelmistrza majora Pawła Joksa. Obejrzymy musztrę paradną i wysłuchamy koncertu.

Następnie na skwerze Rozmarek wystąpi Big Band Filharmonii Kaliskiej pod batutą Lechosława Nowaka.

W godzinach wieczornych wrócimy na Główny Rynek, by podziwiać teatry uliczne, które zaprezentują się kaliszanom w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA.

W sobotę, 12 czerwca świętujemy m.in. w Akceleratorze Kultury, gdzie zabrzmi muzyka z pogranicza bluesa, jazzu i rocka oraz w Parku Przyjaźni, gdzie odbędzie się Techno Park Mix. Najlepsi kolarze torowi powalczą na stadionie o Wielką Nagrodę Kalisza.

Wieczór należał będzie do teatrów ulicznych, podobnie w niedzielę, 13 czerwca.

- Zazwyczaj Święto Miasta inaugurowała uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza. W tym roku odbędzie się jednak we wrześniu. Święto Miasta rozpoczniemy 11 czerwca bardzo szerokim wachlarzem imprez, spotkań. W związku z trwającą rewitalizacją centrum, większość wydarzeń odbywa się w przestrzeni miasta. Wykorzystujemy także miejsce z dużym potencjałem, takie jak Park Przyjaźni - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem Święta Miasta Kalisza, dostępnym w załączniku.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek, plakat: Joanna Czajczyńska - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF