30 lat minęło

Z oficjalną wizytą w Hamm przebywają przedstawiciele urzędu z władzami Miasta na czele oraz profesor Krzysztof Walczak, który przed 30 laty jako ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej podpisał umowę o partnerstwie naszych miast.

Okazją do spotkania z niemieckimi partnerami jest podsumowanie minionych 30 lat współpracy. Jubileuszowe uroczystości w Kaliszu odbyły się we wrześniu ubiegłego roku. Planowana na grudzień 2021 rewizyta ze względów epidemiologicznych musiała zostać przełożona.
Wczoraj kaliszanie zwiedzili najważniejsze miejsca w Hamm. W Parku Zdrojowym obejrzeli trwającą od września wystawę fotografii ukazujących Kalisz, w Maxiparku zwiedzili wnętrza szklanego słonia.
W programie znalazła się także wizyta w zwierzyńcu i schronisku dla zwierząt oraz spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń, ściśle współpracującymi z naszym miastem: Most Kultury oraz Międzynarodowy Klub Hamm.
Dzisiaj urzędnicy zwiedzili sportowe przedszkole oraz jedną z większych trwających inwestycji – zagospodarowania brzegów kanału i rzeki Lippe oraz nowego połączenie nabrzeża z centrum.
Po południu zaplanowana została wizyta w Dzielnicy Kreatywnej - dzielnicy poprzemysłowej, pokopalnianej, której zabudowania są częściowo pod ochroną konserwatorską. Jej rewitalizacja jest w toku: odnawiane są budynki, tereny niezabudowane zostaną zrenaturyzowane, a celem jest stworzenie wyjątkowego miejsca dla kultury, sztuki, usług kreatywnych, hotelarskich i gastronomicznych.
Uroczyste spotkanie z władzami Miasta Hamm oraz Sabine Zech, dawną panią burmistrz, powiązane z wpisem do Złotej Księgi, odbędzie się dziś wieczorem.

Tekst A. Tomaszewska, zdjęcia Urszula Bogaczyk, Uwe Sauerland