La Louviere w czasie pandemii

W czasie, gdy podróżowanie jest mocno ograniczone, a wskazane jest zachowanie dystansu, współpraca między miastami partnerskimi musi obejść się bez wizyt, wymian, warsztatów czy międzynarodowych zawodów sportowych. Dzięki kontaktom mailowym i telefonicznym możemy wspierać się i okazywać troskę i informować o sytuacji w zaprzyjaźnionych miastach.

Partnerzy z La Louviere (Belgia) przysłali informacje o aktualnej sytuacji w swoim kraju i mieście. Mimo, ze liczba nowych stwierdzonych przypadków zakażeń maleje, to sytuacja w szpitalu jest nadal napięta.

Mieszkańcy La Louviere, podobnie jak w większości krajów europejskich, muszą przestrzegać pewnych ograniczeń:

O ile to możliwe, to zalecana jest praca zdalna w pełnym wymiarze godzin. Otwarte są tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Pozostałe sklepy oraz restauracje, bary, teatry, hale sportowe  są zamknięte, również usługi, wymagające bliskiego kontaktu, jak fryzjerzy i branża wellness. Targowiska zewnętrzne są dostępne z zachowaniem zasad sanitarnych (noszenie maski, dystans między osobamii 1,50 m, dezynfekcja rąk na targowisku) i dozwolone są tylko „artykuły pierwszej potrzeby”.

Uczniowie poniżej 12 roku życia nadal chodzą do szkoły, natomiast starsi mogą mieć lekcje w domu, jeśli liczba miejsc w klasie jest zbyt duża (uczniowie są dzieleni na 2 grupy). Jedna grupa jest fizycznie w klasie, druga grupa może pracować na lekcjach w domu; zmiany grup następują co tydzień.

Studenci pierwszego rok studiów maja zajęcia stacjonarnie, a zajęcia zdalne organizowane są dla starszych roczników..

Ograniczenia dotyczą również życia towarzyskiego. Osoby mieszkające samotnie w domu mogą spotykać się z dwiema różnymi osobami, ale nie w tym samym czasie; rodzina mieszkająca w tym samym domu może przyjąć po 1 osobie (w różnym czasie).

Na zewnątrz dozwolone są kontakty 4 osób z zachowaniem zasad sanitarnych. Niedozwolone jest też uprawiania sportu w pomieszczeniach. Wyznaczona została godzina policyjna między 22:00 a 6:00 rano.

Wszystkie te obostrzenia obowiązują do 13 grudnia.

Tekst A. Tomaszewska, Urząd Miasta Kalisza, zdjęcie za lalouviere.be