Kultura spotkała kultury w Hamm

Jedenastu uczniów kaliskich szkół uczestniczyło w młodzieżowym projekcie artystycznym w Hamm. Młodzi tancerze, muzycy i plastycy z siedmiu miast, w sumie prawie sto osób, uczestniczyli w europejskim projekcie Erasmus + pod nazwą „Kultura spotyka kultury”.

Uczestnicy przyjechali z miast partnerskich Hamm: Turcji, Włoch, Francji, Bośni i Hercegowiny, Wielkiej Brytanii i oczywiście Kalisza. Od 1 sierpnia przez kilka dni wspólnie ćwiczyli przygotowane choreografie, utwory i malowali mural na jednym z budynków na deptaku.

Efekty ich pracy mieszkańcy Hamm i goście mogli podziwiać w sobotę i niedzielę 4 i 5 sierpnia. W sobotę występy odbywały się w centrum handlowym Allee-Center, a w niedzielę w Parku Zdrojowym w ramach Targowiska Kultur.

Trwałym efektem pracy młodych ludzi jest mural, malowany przez wiele godzin przez kilkuosobową grupę, pracującą przy panujących na zewnątrz wysokich temperaturach. Autorką projektu muralu jest Tanja Prill, artystka mieszkająca w Hamm. W przygotowanie i bieżącą organizację projektu zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, a zajęcia prowadzone były przez najlepszych instruktorów.

Program pobytu był bardzo napięty, bo poza codzienną pracą i treningami organizatorzy zaplanowali też wycieczki, zawody sportowe, spotkania integracyjne, dyskusje i zwiedzanie miasta.

W sobotę i niedzielę podczas podsumowania projektu i prezentacji jego efektów, obecne były również oficjalne delegacje miast partnerskich. Kalisz reprezentowały Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza oraz Magdalena Spychalska, radna rady miasta.

W projekcie uczestniczyli kaliszanie:

Jagoda Kopij - Liceum Plastyczne im. T. Kulisiewicza w Kaliszu - mural

Kajetan Kałwa, Paweł Niemiec, Jakub Urbański z Technikum Budowy Fortepianów – zespół muzyczny

Hanna Domaradzka, Julia Rott, Aleksandra Nowak, Nadia Mistrzak, Maria Kamańczyk, Zuzanna Dutkiewicz, Adam Paczkowski – grupa taneczna z Młodzieżowego Domu Kultury

Opiekunowie: Ewa Ratajczyk i Ewa Paczkowska

Oprac. Agnieszka Tomaszewska, Zdjęcia: Ewa Ratajczyk, Ewa Paczkowska, Miasto Hamm/Thorsten Hübner