Nowy burmistrz w partnerskim Hamm

Po 21 latach urzędowania Thomas Hunsteger-Petermann (CDU) przekazał stanowisko nadburmistrza Hamm swojemu następcy, wybranemu w drugiej turze wyborów 27 września 2020 r. Marcowi Herterowi (SPD).

Marc Herter w pierwszej turze otrzymał 40,68% głosów, w drugiej 63,57%. W niedzielę, 1 listopada oficjalnie zastąpił Thomasa Hunstegera-Petermanna na stanowisku burmistrza miasta Hamm.

Został zaprzysiężony wczoraj, 3 listopada przez Petera Raszkę, najstarszego członka Rady Miejskiej. W Niemczech burmistrz pełni równocześnie funkcję przewodniczącego Rady. Wczoraj też Krystian Kinastowski przesłał na ręce nowego włodarza list gratulacyjny.

W Radzie miasta Hamm zasiada 58 radnych, z czego najwięcej, bo 22 miejsca mają przedstawiciele SPD. Obecna koalicja składa się z SPD, Bündnis 90/Die Grünen i FDP.

Nowy włodarz już w październiku wdrażał się w czekające go obowiązki, w które wprowadził go Thomas Hunsteger-Petermann.

Pochodzący z Hamm Herter studiował prawoznawstwo w Münster, później pracował w przedsiębiorstwie branży chemicznej. Od 1991 roku jest członkiem SPD. W latach 1994-2014 zasiadał w Radzie Miasta Hamm. Od 2010 roku był członkiem Landtagu Nadrenii Północnej – Westfalii. Został wybrany w wyborach do Landtagu trzykrotnie: w 2010, 2012 i 2017. W związku z wyborem na burmistrza tydzień temu musiał złożyć mandat parlamentarzysty.

Tekst A. Tomaszewska, Urząd Miasta Kalisza, zdjęcia @Stadt Hamm