"Pokaż mi moje miasto" - projekt podsumowany

Cztery kraje, blisko dwadzieścia przedszkoli, kilkudziesięciu nauczycieli - tak wyglądało zaangażowanie w trzyletnim, międzynarodowym projekcie "Pokaż mi moje miasto". Projekt w ramach programu Erasmus, w którym uczestniczył również Kalisz, koordynowało słowackie miasto Martin. Nasze miasto reprezentowały 4 przedszkola, udział wzięło 8 nauczycieli i blisko 100 przedszkolaków z tych placówek.

Kaliskie przedszkola, które wzięły udział zarówno w spotkaniach ponadnarodowych w innych krajach, jak i gościły u siebie pedagogów ze Słowacji, Czech i Chorwacji, to: PP nr 9, PP nr  27 RADOŚĆ, PP nr 18 Chatka Puchatka oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2.

Uczestniczki projektu poznały systemy oświatowe Słowacji, Czech, Chorwacji i Polski. Podczas obserwacji zajęć w przedszkolach i udziału w warsztatach nauczycielki poznawały nowe metody i formy pracy. Niektóre z zabaw, zaprezentowanych podczas trwania projektu, już zostały przetłumaczone i są z powodzeniem wykorzystywane w innych placówkach.

Dzięki temu, że projekt obejmował aż 5 spotkań, zintegrował on kadrę pedagogiczną przedszkoli miast Kalisza, Martina, Daruvaru i Jicina. Każde z nich prezentowało swoje mocne strony i dzieliło się swoimi najlepszymi doświadczeniami: zabawami muzycznymi, plastycznymi, warsztatem teatralnym czy naukowym. Poza wizytami w przedszkolach i poznawaniu lokalnej specyfiki każdego z uczestniczących miast, podczas spotkań pracowano nad pomysłami, które pozostawią trwały ślad: filmami edukacyjnymi, prezentującymi poszczególne miasta, grami planszowymi oraz konkursem plastycznym, którego efektem była wystawa. Wybrane prace pojawią się w specjalnym kalendarzu na rok 2023, którego projekt jest wspólny dla wszystkich uczestników projektu.

Ostatnie spotkanie podsumowujące w ramach projektu odbyło się w słowackim Martinie. Podsumowanie trzyletniej pracy odbyło się w środę 20 kwietnia w Urzędzie Miasta Martin podczas konferencji, która zgromadziła ponad 100 osób. Przedstawiono wtedy zarówno każde z miast, jego udział w projekcie jak i przygotowane gry i wideo, zrealizowane przez każdego z partnerów.

Tekst A. Tomaszewska, zdjęcia A. Przybyłowska, A. Tomaszewska