Polsko-niemiecka orkiestra zagrała w Hamm

Kolejne działanie w ramach współpracy kulturalnej miast partnerskich Kalisz i Hamm uwieńczone zostało koncertem orkiestry złożonej z uczniów szkół muzycznych obu miast, który odbył się w Kurhaus Bad Hamm w ramach projektu "100-lecie muzyki filmowej".

Koncert przyjęty wielkim aplauzem na długo zostanie w pamięci 500-osobowej publiczności. Obecny na nim nadburmistrz Miasta Hamm, Thomas Hunsteger-Petermann, przemawiając po utworze granym na bis, wyraził swój podziw dla młodych, utalentowanych muzyków, którzy mając niewiele czasu na wspólne próby, zagrali wymagające wielu umiejętności utwory ze znanych filmów jak zawodowi muzycy orkiestry symfonicznej. Podkreślił znaczenie współpracy kulturalnej między Kaliszem a Hamm.
Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Stuki, Sportu i Turystyki  w imieniu Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego wyraziła radość z realizacji projektu oraz jego niezwykłej wartości, co zostało dostrzeżone i docenione prestiżową nagrodą Rychezy Landu Nadrenia Północna - Westfalia za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich.  Wspomniała też o wieloletniej tradycji współpracy kulturalnej, a także zaprosiła słuchaczy na kolejny koncert w Hamm zespołu "Ensamble Frederic" Filharmonii Kaliskiej w dniu 20 października.
Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej i i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, Maria Pawelec, podkreśliła znaczenie muzyki w integracji młodzieży oraz to, jak wielką radością dla uczniów było wspólne muzykowanie.
Młodzieżowa orkiestra zagrała również w sąsiednim mieście Lippstadt.
Wspólny projekt szkół muzycznych pozostanie na długo w pamięci jego uczestników ze względu na niezwykłą atmosferę i zawiązane przyjaźnie.

Tekst: G. Dziedziak, zdjęcia: G. Dziedziak, PSM