Preston i Kalisz połączyło rugby

W ubiegły weekend, na zaproszenie prezydenta Grzegorza Sapińskiego, z okazji Święta Miasta gościli w Kaliszu dwaj przedstawiciele angielskiego klubu rugby Preston Grasshoppers RFC.

Zaproszenie przekazały: Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza i Małgorzata Zarzycka, wiceprzewodnicząca Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej Rady Miasta Kalisza.

Goście - Mike Forshaw, członek zarządu klubu Grasshoppers RFC i Malcolm Alden, były prezes klubu i trener rugby z ponad 30-letnim stażem znaleźli się w składzie oficjalnej delegacji miast partnerskich z okazji święta miasta. Oprócz udziału w oficjalnych uroczystościach, przedstawiciele zaprzyjaźnionego miasta spędzali czas z zawodnikami Klubu Rugby Husaria Kalisz, by móc wymienić się doświadczeniami zawodowymi. Przedstawiciele kaliskiej Husarii zwiedzili wieżę ratuszową, rezerwat archeologiczny na Zawodziu oraz muzeum im. Osiakowskich. W piątkowy wieczór goście uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Miasta Kalisza. Sobota stała wyłącznie pod znakiem rugby. O godzinie 11.00 trener Malcolm Alden poprowadził półtorej godzinną sesję treningową dla seniorów, na którą przyjechali także zawodnicy z zaprzyjaźnionych klubów z Wolsztyna, Śremu, Zduńskiej Woli i Jarocina. Następnie rozegrany został mecz towarzyski, którego drugą połowę, a także pomeczową odprawę trenera mieli okazję obserwować przedstawiciele władz miasta: prezydent Grzegorz Sapiński, przewodniczący rady miasta Andrzej Plichta, wiceprezydenci – Barbara Gmerek i Tomasz Rogoziński oraz Małgorzata Zarzycka, radna Rady Miasta Kalisza. Po południu trener Alden poprowadził trening kaliskich młodzików, a wieczorem obaj przedstawiciele "Hoppersów" zostali zaproszeni na wspólne oglądanie meczu rugby Walia vs. Argentyna. Spotkanie upłynęło na rozmowach o planach na przyszłość obu klubów.

- Poznaliśmy wspaniałych ludzi z wielkim doświadczeniem trenerskim i organizacyjnym. Dali nam mnóstwo wskazówek, jak rozwijać nasz klub. Cieszy nas to, że po sobotnim meczu goście osobiście pogratulowali władzom miasta pięknego obiektu, ale też zwrócili uwagę na konieczność remontu budynku przy Majkowskim Wembley. Jestem pewien że to początek bardzo dobrej współpracy między naszymi klubami. Teraz musimy ocenić nasze możliwości, głównie finansowe, wyjazdu na turniej jubileuszowy 150-lecia klubu Grasshoppers RFC w przyszłym roku. Byłoby to wspaniałe doświadczenie oraz bardzo dobra promocja dla naszego miasta - powiedział sekretarz KR Husaria Kalisz Szczepan Zentel.

Warto dodać, że w 2019 roku klub Grasshoppers z Preston będzie obchodził jubileusz 150-lecia. Z tej okazji odbędzie się turniej międzynarodowy, na który to kaliscy zawodnicy otrzymali zaproszenie w kwietniu br.