Sytuacja w Preston w czasie pandemii

Pusty deptak, targowisko i park - jak widać na zdjęciach z czasu lockdown, mieszkańcy Preston ograniczają wyjścia z domów do niezbędnego minimum.

To już 11 tygodni, jak w partnerskim Preston rozpoczęła się blokada, nałożona ze względu na pandemię koronawirusa. Początkowo ograniczenia dotyczyły wszystkich i nakazywały pozostanie w domu z wyjątkiem wyjścia (raz dziennie) na godzinę na świeże powietrze z osobami z tego samego gospodarstwa domowego, by zrobić zakupy, ze względów medycznych czy zawodowych, jeśli nie jest możliwa praca w domu. Osobom w podeszłym wieku lub z problemami zdrowotnymi zalecano, aby w ogóle nie opuszczały domu. Tylko niektóre sklepy, zaspokajające najpilniejsze potrzeby mieszkańców, były otwarte. Szkoły były dostępne tylko dla dzieci osób, które musiały pracować: lekarzy, pielęgniarek, osób zajmujących się dystrybucją żywności lub dla dzieci znajdującej się w trudnej sytuacji domowej.

Od dziś, 1 czerwca, ograniczenie są stopniowo znoszone: teraz dopuszczalne są spotkania grup do sześciu osób, jednak można gromadzić się w ogrodach i innych prywatnych przestrzeniach zewnętrznych. Nie są wskazanie spotkania w pomieszczeniach zamkniętych. Osobom szczególnie narażonym wciąż zaleca się pozostanie w domu.

Obecnie więcej sklepów jest otwartych (przy zachowaniu dystansu 2 metrów), chociaż przemysł rozrywkowy, restauracje (poza serwowaniem dań na wynos) i hotele wciąż nie mogą wznowić działalności.

Rząd zezwolił wprawdzie na otwarcie szkół podstawowych w Anglii dla kilku roczników uczniów szkół podstawowych, jednak niektóre władze lokalne, w tym Preston, są temu przeciwne. Z perspektywy Preston krajowe złagodzenie przepisów następuje zbyt szybko, ponieważ jest to jedno z 18 miejsc w Anglii, które według władz nie osiągnęły jeszcze szczytu infekcji Jest to więc potencjalnie niebezpieczny czas i spodziewany jest duży wzrostu zachorowań i zgonów na Covid-19.

Pandemia koronowirusa jest dla systemu opieki zdrowotnej w Preston dużym wyzwaniem, a terminy innych, niewymagających pilnej interwencji rodzajów leczenia, zostały przełożone. Do 30 maja w Preston było 436 przypadków zachorowań, a 207 osób zmarło w szpitalach obejmujących opieką Preston i sąsiednie, mniejsze miasteczko.
Pewne  osoby zmarły poza szpitalami, ale liczba tych zgonów nie jest znana. W jednej trzeciej domów opieki w regionie, które opiekują się osobami starszymi i niepełnosprawnymi, również stwierdzono przypadki Covid-19.

Komitet Partnerstwa Preston Twinning ma obecnie bardzo ograniczone możliwości działania, ponieważ nie odbywają się wizyty w miastach partnerskich, a wszyscy skoncentrowani są na pandemii. Niektórzy członkowie Komitetu Partnerstwa należą do grup ryzyka i muszą pozostać w domach.

Pozytywne jest to, że ludzie są bardziej przyjaźni i pomagają innym. Większość ulic utworzyła grupy pomagające osobom, które nie mogą wyjść z domu, robiąc im zakupy, dając im zajęcia pomagające walczyć z nudą i dzwoniąc do nich - zaznacza Trisha Rollo z Komitetu Partnerstwa, zajmująca się kontaktami z Kaliszem. - Rada Miasta wprowadziła również inicjatywę o nazwie Preston Razem, aby pomóc potrzebującym, poprzez skontaktowanie ich z organizacjami i wolontariuszami, którzy mogą im pomóc - dodaje.

Opr. A. Tomaszewska, zdjęcia: Kostek Poland