Uczciliśmy ćwierćwiecze współpracy z Martinem

Z oficjalną wizytą w Martinie przebywali przedstawiciele Kalisza z wiceprezydentem Mateuszem Podsadnym, na czele. Okazją do spotkania w słowackim mieście partnerskim było podsumowanie 25-lecia współpracy między naszymi miastami.

W Martinie gościli również przedstawiciele innych miast partnerskich, których jubileusze przypadły na czas pandemii: Gotha (RFN), Jičin (Czechy), Bekescsaba (Węgry). Obchody jubileuszy wpisały się w Dni Świętego Marcina, patrona miasta.

Wizyta kaliskiej delegacji rozpoczęła się spotkaniem komendanta Straży Miejskiej Mateusza Suligi z Milanem Bartošem, komendantem Straży Miejskiej w Martinie. Kaliszanie zwiedzili siedzibę jednostki, zapoznali się z zadaniami i kompetencjami słowackich kolegów.

Piątkowy wieczór miał bardzo uroczysty charakter, był bowiem okazją do wręczenia dorocznych nagród i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta oraz podkreślenia rocznic współpracy z miastami partnerskimi.
- Ćwierć wieku współpracy pomiędzy naszymi miastami to czas, który obfitował w wiele wspólnych działań i przedsięwzięć z zakresu sportu, szeroko pojętej kultury, edukacji szkolnej i przedszkolnej. Warto wspomnieć, że 23 lata temu współpracę nawiązały kaliska Straż Miejska oraz Mestska Policia w Martinie – zaznaczył wiceprezydent Mateusz Podsadny w swoim przemówieniu.
Wspólnymi, kilkunastoletnimi doświadczeniami, kontaktami, zajęciami językowymi, kulturalnymi oraz wycieczkami turystyczno-krajoznawczymi mogą pochwalić się także szkoły: II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki współpracuje z Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha, natomiast III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika ze szkołą Obchodna Akademia w Martinie. Oby kończący się właśnie rok srebrnego jubileuszu stał się początkiem nowych, pięknych i wspólnych działań, które będą łączyć kolejne pokolenia mieszkańców naszych zaprzyjaźnionych miast - podsumował wiceprezydent.

W sobotnim programie wizyty znalazły się: pokaz filmu dokumentalnego, udział w jarmarku średniowiecznym, przemarszu w strojach z epoki oraz w programie historycznym z okazji nadania praw miejskich miastu Martin w 1340 roku.

Wieczorem odbyła się prezentacja Ribeira Grande, miasta położonego na jednaj z Wysp Azorskich, z którym podczas tej wizyty przedstawiciele Martina podpisali umowę o współpracy partnerskiej. Oprawę artystyczną zapewnił lokalny zespół ludowy.

Dodała A. Tomaszewska, zdjęcia Kancelaria Prezydenta Miasta, Miasto Martin