Z delegacją z Hamm o Prośnie

W ramach międzynarodowego projektu Robert Biermann i Tim Wegner, filmowcy i miłośnicy przyrody z niemieckiego miasta partnerskiego Hamm, wraz z Ewą Ćwiertnią, koordynatorką z Internationaler Club Hamms, odwiedzili Kalisz by móc zebrać materiały do serii filmów dokumentalnych, pokazujących bioróżnorodność systemów rzecznych ich rodzinnego miasta oraz miast zaprzyjaźnionych.

W ratuszu goście spotkali się z Krystianem Kinastowskim, prezydentem Miasta Kalisza, przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza oraz Maciejem Garbowiczem, twórcą i liderem grupy „Prosna od źródeł”.

- Rzeka to ogromny potencjał dla każdego miasta. Kalisz przez całe dekady nie wykorzystywał tego potencjału. Dlatego w ostatnich latach zaczęliśmy przywracać Prosnę mieszkańcom. Stała się ona miejscem rekreacji kaliszan i gości z innych miast. Tutaj pływają na kajakach, rowerach wodnych, SUP-ach. Trasami wzdłuż wałów spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach i rolkach. Rozpoczęliśmy też budowę kaliskich bulwarów, których pierwszy odcinek powstał przy Moście Teatralnym. Rzeka i jej otoczenie zaczęły żyć! Na koniec każdych wakacji organizujemy Święto Rzeki Prosny, podczas którego sportowcy z całego kraju rywalizują na – bliskiej rzece – trasie triathlonu, a wieczorami wszyscy słuchamy koncertów muzyków, występujących na scenie pływającej po Prośnie w teatrze. Nareszcie korzystamy z potencjału naszej rzeki! – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Podczas swojej wizyty członkowie delegacji wielokrotnie mogli obserwować współżycie miasta z rzeką na wielu jej odcinkach. W centrum zobaczyli działanie Małej Elektrowni Wodnej i Przystani Kalisz. Pojechali również zbadać górny odcinek Prosny w Żydowie oraz miejsce, w którym spotyka się ze Swędrnią. Pokazane zostały im efekty działania lokalnej fauny i flory wodnej na współczesny kształt miasta oraz czynniki naturalne, które zadecydowały o lokacji grodu na Zawodziu.

Niemieccy goście wzięli udział w spotkaniu z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, którzy przedstawili perspektywę młodego pokolenia na temat tego, co w lokalnej przyrodzie jest bogactwem naszego miasta. Delegacja, po poznaniu historii Kalisza przez zwiedzenie ekspozycji multimedialnej w ratuszu, wzięła też udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu – zasadzeniu następcy dębu Asnyka w kaliskim Parku Miejskim.

Produktem końcowym międzynarodowego projektu będzie film dokumentalny o bogactwie flory i fauny w rzekach ziemi kaliskiej. Jego premiera przewidziana jest na 2025 rok.

Tekst: Tomasz Witak, zdjęcia: Marcelina Pietrzak, Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta