Mój dług – kaliszanie obejrzeli prapremierę filmu

Kaliszanie – jako pierwsi w kraju – obejrzeli film „Mój dług”, do którego sceny kręcono m.in. w naszym mieście. Prapremiera z udziałem twórców i gwiazd odbyła się w kinie Helios.

Przed seansem twórcy filmu oraz prezydent Krystian Kinasowski i przedstawiciele Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości spotkali się z dziennikarzami, by opowiedzieć o szczegółach związanych z produkcją.

Wśród gości znaleźli się m.in.: Bogusław Job, producent i współreżyser filmu „Mój dług”; Ryszard Kalisz, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej kilku kadencji, były Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz były Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale przede wszystkim honorowy ambasador naszego miasta, który dołączył do obsady filmu „Mój dług”; Bartosz Sak, odtwórca głównej roli; Olga Bołądź, grająca w filmie Ewę, działaczkę walczącą o ułaskawienie głównego bohatera; Sylwia Czaplewska, drugi reżyser i odtwórczyni roli sędzi; Dominika Tomczyk, kierowniczka produkcji; Waldemar Szmidt, operator obrazu; Sławomir Sikora, współtwórca scenariusza, autor książki „Mój dług”, na kanwie której Andrzej Sobek napisał scenariusz filmu; władze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości - generał dr Marcin Strzelec, rektor-komendant i pułkownik dr Leszek Kołtun, prorektor ds. studenckich oraz Emilian Fabisiak, kierownik reprezentujący dyrekcję kina Helios.

- Pokochałem miasto Kalisz – ze względu na ludzi, których poznałem, którzy zagrali w filmie – mówił producent Bogusław Job. - Dziękuję prezydentowi Krystianowi Kinastowskiemu, współtwórcom i wszystkim kaliszanom, którzy zagrali w filmie – bez was ten film by nie powstał.

W Kaliszu zdjęcia realizowane były w lipcu 2020 roku w obrębie dawnego więzienia i na bocznych uliczkach. Partnerami filmu zostali Miasto Kalisz oraz Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. Nim film wejdzie na ekrany kin w całej Polsce, kaliszanie będą mogli obejrzeć go w niedzielę, 20 lutego o godz. 18.00 w kaliskim Heliosie.

- Dlaczego miasto włączyło się w produkcję filmu? Dzięki jej realizacji zaistniała możliwość, by zwrócić uwagę na budynek, w którym niegdyś mieścił się zakład karny. Obiekt niestety wiele lat nie był użytkowany. Obecnie zyskał drugie życie – od kiedy przejęły go władze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Realizacja filmu to kolejna szansa na zaprezentowanie gmachu, który posiada ciekawą architekturę – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

W 1999 roku historię Sławomira Sikory, młodego przedsiębiorcy, który - prześladowany przez bezwzględnego bandytę - dopuszcza się morderstwa w obronie swoich najbliższych, zekranizował Krzysztof Krauze. W głośnym „Długu” pokazał, jak bezsilność i brak zaufania do organów ścigania może doprowadzić zwykłego człowieka do ostateczności.

Ponad 20 lat później drogę do ułaskawienia Sławomira Sikory pokazują twórcy filmu „Mój dług”. W rolach głównych występują: Bartosz Sak, Piotr Stramowski, Olga Bołądź i Anna Karczmarczyk. Film wyreżyserowali Denis Delić i Bogusław Job. Autorem scenariusza jest Andrzej Sobek, który współpracował w tym zakresie ze Sławomirem Sikorą.

Film „Mój dług” zagości na ekranach polskich kin 25 lutego 2022 r., m.in. w sieci Helios - bilety już wkrótce w sprzedaży.

Oprac. Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta, fot. Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta; Michał Rabiega