Nie żyje Henryk Siuda

W poniedziałek, 1 listopada, zmarł Henryk Siuda - znany kaliski muzyk-multiinstrumentalista, dyrygent, wychowawca wielu pokoleń młodych ludzi.

Henryk Siuda urodził się 24 lipca 1943 r. w Niemczech. Po wojnie jego rodzice wrócili do Polski i zamieszkali w Dębem niedaleko Kalisza.

Karierę zaczął w latach 60. Grał na saksofonie tenorowym w zespołach Młody Blues oraz Alabama. Występował na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu oraz Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Kołobrzegu. Prowadził audycje radiowe i słynne muzyczne poranki w restauracji Bursztynowa w Kaliszu.

Największą popularność przyniosła mu praca z orkiestrami, najpierw działającymi w zakładach pracy oraz wojsku, a później strażackimi.
Pełnił funkcję kapelmistrza Zakładowej Orkiestry Dętej „Runotex” w Kaliszu, w latach 1987-1990 Orkiestry Dętej OSP Tykadłów, w latach 1996-1997 Orkiestry Dętej OSP Chełmce, a w latach 2000-2004 Orkiestry Dętej Stowarzyszenia „Gród nad Prosną”, Orkiestry Dętej OSP Dobrzec (od 1981r.), Orkiestry Dętej OSP Kamień (od 1990 r.) i Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rychnów oraz dyrygentem Gminnej Orkiestry Dętej w Koźminku.
W latach 90. był nazywany najpopularniejszym kapelmistrzem orkiestr strażackich w Wielkopolsce. W sumie działalności artystycznej poświęcił 60 lat, a pedagogicznej 50.

Razem z Orkiestrą Dętą OSP Kamień ustanowił rekord Guinessa w kategorii “Największa strażacka orkiestra świata”. Uczestniczył w licznych festiwalach i przeglądach muzycznych, z Międzynarodowym Festiwalem Pianistów Jazzowych na czele.

Henryk Siuda za swoją pracę był wielokrotnie doceniany przez władze województwa, miasta i powiatu. W 2000 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza.
Część Jego pamięci!

Dodała A. Tomaszewska, Kancelaria Prezydenta Miasta