Nowe ograniczenia w związku z pandemią

Od 17 października w całym kraju wprowadzane są nowe ograniczenia, które dotyczą m.in. funkcjonowania punktów gastronomicznych, działalności basenów i siłowni, a także maksymalnej liczby uczestników zgromadzeń publicznych.

SENIORZY
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Zaostrzone mają zostać także zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki. Rząd zaleca ponadto maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Pamiętaj, Ty również możesz pomóc! Zaoferuj wsparcie osobie starszej lub niepełnosprawnej. Zrób zakupy, wykup leki, odbierz pocztę albo wyprowadź psa na spacer.

LECZENIE
W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować m.in.:

- przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
- przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Miasto Kalisz znajduje się w strefie żółtej, która dotyczy również całego kraju, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej:

- Lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- W transporcie publicznym zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc;
- ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
- w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4m2;
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 25 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
- wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności;
- w wydarzeniach kulturalnych publiczność zajmuje maksymalnie 25 procent miejsc;
- zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Bądź bezpieczny – stosuj zasadę DDMA

Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Każdy ma wpływ na to, jak szybko epidemia zostanie zahamowana. W jaki sposób możemy to zrobić? Wystarczy stosować zasadę DDMA, dzięki której chronimy siebie i innych:

D - jak dystans

D - jak dezynfekcja

M - jak maseczka

A - jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna.

Za: https://www.gov.pl/web/koronawirus
Wersja do druku
Wersja PDF