Nowy rozkład jazdy KLA od 1 maja

Więcej połączeń, częstsze kursy i zmienione trasy, dostosowane do potrzeb mieszkańców, to najważniejsze zalety zmienionego rozkładu jazdy Kaliskich Linii Autobusowych. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

– 1 maja wprowadzamy nowy rozkład jazdy Kaliskich Linii Autobusowych. To efekt wielu miesięcy analiz i konsultacji społecznych – ogromnego zaangażowania mieszkańców, za które raz jeszcze dziękuję – podkreśla Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Dotychczasowy rozkład funkcjonował przez blisko trzydzieści lat. W tym czasie nasze miasto znacząco się zmieniło. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, zakłady pracy, szkoły. Wychodzimy naprzeciw potrzebom kaliszan. Zachęcam wszystkich, którzy do tej pory nie korzystali z komunikacji miejskiej, by wybrali ten ekonomiczny i ekologiczny środek transportu zbiorowego.

Nowy rozkład jazdy zakłada objęcie komunikacją miejską osiedli dotychczas wykluczonych komunikacyjnie oraz zwiększenie liczby połączeń tam, gdzie było ich zbyt mało. Umożliwi dojazd do strefy gospodarczej, w której cały czas powstają nowe zakłady pracy i ułatwi przemieszczanie się pomiędzy najbardziej uczęszczanymi obszarami naszego miasta.

Bardzo istotną zmianą, wprowadzaną na prośbę mieszkańców, jest szybkie połączenie osiedla Dobrzec z Cmentarzem Komunalnym – wydłużenie w kierunku zachodnim trasy wybranych kursów linii 1 i 1A. Autobusy te pojadą od przystanku Wyszyńskiego Wojciechowskiego ulicami: Aliny Szapocznikow, Dobrzecką, Stanczukowskiego, Korczak i Poznańską – do pętli przy ul. Poznańskiej.

Zmienione zostaną trasy oraz numery linii autobusów obsługujących osiedle Sulisławice, ten rejon zyska połączenie z osiedlem Dobrzec przez ulicę Zachodnią.

Istotne zmiany zostaną wprowadzone również dla linii nr 5. Nowa trasa umożliwi połączenie z centrum przesiadkowym w pobliżu dworca kolejowego oraz z osiedlami Majków i Chmielnik. Znacznie zwiększy się również częstotliwość kursów.

Trasa linii 13 od obecnego przystanku Skłodowskiej-Curie Wojska Polskiego zostanie wydłużona al. Wojska Polskiego i ul. Inwestorską do nowej pętli przy ul. Rozwojowej.

Istotnie zmieniona zostanie trasa linii 22, która – zamiast na pętli Godebskiego – rozpoczynać się będzie na nowo wybudowanym przedłużeniu Szlaku Bursztynowego.

Pojawią się także nowe przystanki, między innymi przy: skrzyżowaniu ulic Parczewskiego i Babinej z ul. Wodną, ulicy Sukienniczej (pomiędzy ul. Kazimierzowską a Piekarską), ulicy Rozwojowej (na terenie inwestycyjnym), a także ulicy Serbinowskiej (przy parku handlowym). Od 1 maja autobusami dojedziemy również do Parku Przyjaźni (ul. Skalmierzycka).

Zapraszamy do zapoznania się z rozkładem jazdy Kaliskich Linii Autobusowych, który będzie obowiązywał od 1 maja 2023 r. (SPRAWDŹ)

W załączeniu prezentujemy wykaz tras poszczególnych linii. Plan miasta z połączeniami według nowego rozkładu dostępny jest na stronie KLA (SPRAWDŹ).

Przypominamy, że posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca podróżują autobusami KLA nieodpłatnie. Warto sprawdzić, jak ubiegać się o wydanie karty (SPRAWDŹ).

Oprac. Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcie: Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o.o.