Nowy sprzęt dla fundacji „Walkiria”

„Zakup sprzętu do utrzymania porządku przy schronach z linii Przedmoście Kalisz” to zadanie zrealizowane w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Sprzęt odebrał dziś z Urzędu Miasta Kalisza Michał Kuciński, przedstawiciel fundacji „Walkiria” - organizacji działającej na terenie południowej Wielkopolski, która dba o polskie fortyfikacje z 1939 roku, cmentarze wojenne i miejsca pamięci narodowej.

W ramach zadania kupiono kosę spalinową, sprzęty umożliwiające pracę w terenie, m.in.: ostrza tnące, grabie, szpadle, sekator oraz okulary ochronne, worki na śmieci i wiadra.

Fundacja „Walkiria” została założona przez Tomasza Dalinkiewicza. Jej celem jest ratowanie od zniszczenia schronów bojowych i miejsc pamięci narodowej. Tomasz Dalinkiewicz od lat opiekuje się Linią Przedmoście Kalisz, znaną jako „Kaliska linia Maginota” i upowszechnia wiedzę na jej temat.

Dzięki działalności fundacji „Walkiria” udało się odnowić polskie schrony bojowe z 1939 roku, znajdujące się na terenie Kalisza, Kościelnej Wsi, Brudzewka oraz pod Kołem i Ślesinem. Stały się one obiektami odwiedzanymi przez kaliszan i turystów.

Zakup sprzętu do utrzymania porządku przy schronach to nie jedyne zadanie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r. zrekonstruowany został historyczny kamuflaż z 1939 roku na zewnętrznej elewacji schronu znajdującego się przy ul. Pogodnej 6. Działka wydzierżawiona od Miasta Kalisza, na której znajduje się schron, została ogrodzona. Dzięki temu powstało niezależne wejście, co umożliwiło łatwiejszy dostęp do zabytku. Na terenie położono także chodnik, zamontowane zostały: ławka, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna. 28 kwietnia 2019 r. odbyło się otwarcie izby muzealnej w schronie nr 9 przy ul. Pogodnej 6.

Tekst: Anna Błaszczyk, zdjęcia: Katarzyna Ciupek, fundacja "Walkiria"
Wersja do druku
Wersja PDF