O projekcie budżetu na 2020 rok

W miniony piątek prezydent Krystian Kinastowski przedłożył Radzie Miasta Kalisza projekt uchwały budżetowej na 2020 rok. Dziś, wspólnie z Ireną Sawicką, skarbnik miasta, przedstawił główne założenia dokumentu.

Projekt zakłada łączną kwotę dochodów budżetu w wysokości 688.980.317,02 zł, natomiast wydatków na poziomie 695.086.249,02 zł. Planowany deficyt wyniesie 6.105.932 zł.

- Utworzenie budżetu na rok 2020 było bardzo trudne, był to problem nie tylko miasta Kalisza. Zmiany w budżecie państwa odbijają się na samorządach. Dochody rosną, ale wydatki są bardzo ograniczone jeśli chodzi o inwestycje - mówiła Irena Sawicka, skarbnik miasta.

W przyszłym roku zakłada się zmniejszone wpływy z PIT o ponad 470 tys. zł w porównaniu do planów budżetowych na 2019 rok, gdy zwiększone zostały o 30 mln zł. Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych zmalały m.in. z powodu tzw. "zerowego PIT-u" oraz obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 na 17 procent.

Porównując dochody budżetu z ubiegłego roku, rosną wpływy z tytułu: podatków i opłat lokalnych, subwencji, dotacji celowych, udziału CIT, dochody z mienia i dochody z UE.

W budżecie na 2020 rok najwięcej wydatków zaplanowano na oświatę i edukacyjną opieką wychowawczą – 234.576.570,45 zł, pomoc społeczną i rodzinę – 180.388.705 zł, transport i drogi – 83.867.994,60 zł, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 66.074.730,31 zł, administrację – 43.423.049 zł oraz kulturę i sport – 30.686.003,39 zł.

W 2020 roku planuje się spłatę kredytu miasta w wysokości 11.894.068 zł, w tym roku dodatkowo spłacono 13 mln zł. Miasto zaciągnie kredyt w wysokości 18 mln zł, który ma zostać wykorzystany na pokrycie deficytu budżetowego i spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.

O najważniejszych inwestycjach, które będą realizowane w przyszłym roku, opowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Krystian Kinastowski.

- Budżet w zakresie inwestycji to przede wszystkim rewitalizacja i drogi. W grudniu wyłoniona zostanie najlepsza praca na rewitalizację Głównego Rynku. Pozytywne doświadczenia we współpracy z SARP-em przyczyniły się do podjęcia decyzji o zorganizowanego kolejnego konkursu - na zagospodarowanie Złotego Rogu wraz z bulwarami wzdłuż Prosny aż do folusza - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Chcielibyśmy, żeby powstała tam wysokiej jakości przestrzeń publiczna, stanowiąca swoistą bramę do Śródmieścia.

Ponadto w ramach inwestycji związanych ściśle z rewitalizacją, planowane są m.in.: przebudowa ulic w centrum miasta - Śródmiejskiej, Zamkowej i Piskorzewskiej; rewaloryzacja Plant Miejskich; utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Akceleratora Kultury.

- Największą inwestycję zaplanowaną w przyszłorocznym budżecie stanowi rozbudowa ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450 na odcinku od Rogatki do granicy miasta Kalisza. Mamy pozytywną opinię Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i już wkrótce dofinansowanie w kwocie 23 mln zł stanie się faktem, dzięki czemu będziemy w stanie zmodernizować tę drogę - mówi prezydent Krystian Kinastowski.

W przyszłym roku przewiduje się realizację 66 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 75 mln zł, co stanowi 10,82% wydatków budżetu.

W załączeniu przedstawiamy prezentację głównych założeń budżetu.

Oprac. Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik