O SARP-owskim konkursie na starówkę

W Kaliszu goszczą członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy będą członkami sądu konkursowego podczas konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania Głównego Rynku oraz Nowego Rynku wraz z łączącą je ulicą Kanonicką. Architekci z prezydentem Krystianem Kinastowskim rozmawiali o oczekiwaniach Miasta względem postępowania konkursowego.

Zgodnie z umową, którą samorząd 24 kwietnia zawarł z poznańskim oddziałem SARP, w lipcu ogłoszony ma zostać konkurs na przygotowanie koncepcji. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec 2019 roku. Podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano o preferowanych rozwiązaniach. Architekci pytali czego kaliszanie oczekują względem konkursowych obszarów. Nie zabrakło oczywiście omawiania poszczególnych pomysłów na przykładzie architektonicznych elementów, funkcjonujących w innych miastach.

Stowarzyszenie Architektów Polskich reprezentowali dziś Piotr Kostka - prezes poznańskiego oddziału SARP, Katarzyna Wrońska i Grzegorz Cencek – także przedstawiciele poznańskiego oddziału, Kazimierz Łatak – reprezentant SARP, oddział Kraków oraz Maciej Hawrylak z wrocławskiego oddziału stowarzyszenia. Przed spotkaniem z prezydentem Krystianem Kinastowskim, architekci zwiedzili Kalisz, szczególną uwagę zwracając na obszary objęte konkursem.

Tekst i zdjęcia: Juliusz Kowalczyk