O Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2030 roku

Dziś w naszym mieście zainaugurowano konsultacje społeczne w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2030 roku, przyjętego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Dokument określa główne wyzwania stojące przed regionem, cele, działania oraz narzędzia ich realizacji. Służyć ma przygotowaniu Wielkopolski m.in. do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Przybyli na dzisiejsze spotkanie wysłuchali wystąpienia eksperta - dr. hab. Wojciecha Dziemianowicza prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiciele Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przedstawili m.in. kluczowe kierunki rozwoju Wielkopolski.

W dyskusji nad projektowaną strategią wziął udział prezydent Krystian Kinastowski. Podkreślił, jak ważne dla naszego miasta są rozwiązania komunikacyjne.
- Przebieg kolei dużych prędkości, tzw. Y przez Wielkopolską południową z uwzględnieniem przystanku w pobliżu Kalisza może być silnym impulsem dla rozwoju całego regionu. Podobnie obwodnica Kalisza. Jej powstanie, a wcześniej korzystne, zgodne z oczekiwaniami mieszkańców, wytyczenie to dla mnie priorytet. Równie ważne i to w skali całej Wielkopolski jest ujęcie w Strategii Wielkopolskiej 2013 rewitalizacji kaliskiej starówki. Rozwój województwa musi oznaczać rozwój Kalisza, drugiego – obok Poznania – miasta w regionie - mówił Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

W spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyli również m.in. przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Kalisza: Kancelarii Prezydenta Miasta; Rozwoju Miasta; Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz reprezentanci jednostek i spółek miejskich.

Konsultacje społeczne w województwie potrwają do 22 października br.

Oprac. i zdjęcia: Katarzyna Ciupek