Ocalone przez bibliotekarzy

O tym, że Miejska Biblioteka Publiczna obok książek współczesnych gromadzi także wydawnictwa sprzed kilkuset lat, wiedzą nawet dzieci w kaliskich przedszkolach. Bogate zbiory woluminów uzupełniają dodatkowo dziesiątki gazet, fotografii, listów, rysunków, afiszy czy medali. Część z nich mogą kaliszanie oglądać na wystawach czy podczas multimedialnych prezentacji. Wszystkie są opracowane, skatalogowane i w takiej formie zostaną przekazane następnym pokoleniom.

Aby wypełnić swoją misję i zachować dziedzictwo narodowe, biblioteka otacza opieką również książki tzw. porzucone i niechciane. Każdego miesiąca trafiają do działu gromadzenia kartony i worki pełne papierowych pozostałości po krewnych, sąsiadach czy poprzednich lokatorach. Obok dobrych książek, niestety znacznie częściej, są to pozycje bardzo zniszczone, zagrzybione i zdezaktualizowane, ale – jak przyznają sami bibliotekarze – trafiają się także perełki.

Kiedy pod koniec ubiegłego roku do siedziby Biblioteki Asnykowskiej na ul. Łaziennej dotarł kolejny pakunek, uratowany przed wywiezieniem na wysypisko, nikt się nie spodziewał, że pod stertą gazet, podartych książek i resztek tynku odnajdą się szkice wybitnego kaliskiego malarza, grafika i rysownika ze znanej kaliskiej rodziny artystycznej, pozostającego jednak w cieniu swoich bardziej znanych braci.

Kilkadziesiąt szkiców autorstwa Tadeusza Kościelniaka, gdyż to o niego chodzi, wykonanych jest na starym, pochodzącym z poczty papierze do telegramów z nagłówkiem „Kalisch”. Rysunki podpisane przez artystę, w większości opatrzone są datą 1955, i przedstawiają wizję przyszłego grodziska na Zawodziu. Całość uzupełnia kartka z notatkami na temat życia Słowian, będąca wypisem z książek popularnonaukowych.
Ocalony przed wyrzuceniem na śmietnik bezcenny zbiór ukazuje artystyczną wizję słowiańskiej architektury, postaci ludzkich, zwierząt, życia codziennego grodziska. Tadeusz Kościelniak wyobraża sobie kształt przyszłej muzealnej ekspozycji i czyni to z historycznym wyczuciem. Czy jego zamysł jest zbieżny z dzisiejszym kształtem Zawodzia – odbiorcy wystawy ocenią już sami.

Inauguracja wystawy poświęconej życiu i twórczości Tadeusza Kościelniaka, na której będzie można odnaleźć również wspomniane szkice, odbędzie się 6 czerwca 2019 roku o godzinie 17.00 w Bibliotece Głównej, ul. Legionów 66.

 

 

 

Tekst: Karena Łuszczykiewicz
Wersja do druku
Wersja PDF