Oddaj krew i weź udział w konkursie

Wakacje są szczególnie trudnym momentem dla publicznej służby krwi, gdyż z jednej strony zmniejsza się ilość dawców oddających krew, którzy w tym czasie korzystają z urlopów wypoczynkowych, a z drugiej strony wzrasta zapotrzebowanie szpitali na krew i jej składniki. Warto również pamiętać, że dla każdego z nas, dla naszych najbliższych może być potrzebna krew i nie możemy pozwolić, aby brak krwi decydował o życiu i zdrowiu człowieka.

Zwracamy się z APELEM o oddawanie krwi. Poważne niedobory tego bezcennego leku stanowią ZAGROŻENIE dla zdrowia oraz życia człowieka.

Już w najbliższą niedzielę, 25 lipca będzie kolejna okazja do podzielenia się tym lekiem życia. Mobilny punkt poboru krwi staje tym razem w Szczypiornie przy tamtejszej Parafii (ul. Wrocławska 209) w godzinach 9.30 do 13.30.

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Należy pamiętaj, by przed oddaniem krwi spożyć lekki posiłek i się nawodnić. Koniecznie musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Nie musimy wykonywać wcześniejszych badań – te wykonywane są bezpośrednio przed oddaniem krwi na etapie kwalifikacji. Jeśli ktoś nie zna swojej grupy krwi, będzie to doskonała okazja by bezpłatnie mieć tą grupę oznaczoną.

Trzeba pamiętać, że każda grupa krwi jest równie cenna i potrzebna.

Dla wszystkich krwiodawców, którzy oddadzą krew w okresie do 15 października 2021 r.  RCKiK przygotowało wakacyjny konkurs „ODDAJ KREW, PRZELEJ ŻYCIE”, w którym do wylosowania są atrakcyjne nagrody. Więcej szczegółów dotyczących oddawania krwi oraz organizowanych akcji można uzyskać za pośrednictwem strony www.krwiodawstwo.kalisz.pl

Na niedzielną akcję zapraszają Polski Czerwony Krzyż, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kalisza we współpracy z Urzędem Miasta Kalisza. Dla wszystkich dawców organizatorzy przygotowali zestawy upominków. Warto także pamiętać, że w okresie pandemii dawcy przysługuje zwolnienie od pracy i czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew oraz w dniu następnym.

Dodała: Agnieszka Pawełczyk - Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych