Pamięci Powstańców Warszawskich

W godzinę "W" zawyły syreny. Na terenie Ogrójca OO. Jezuitów odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Swoimi doświadczeniami z 1944 roku podzielił się z zebranymi Kazimierz Wiktorowicz, prezes Światowego Związku Armii Krajowej.

W imieniu społeczności Kalisza głos zabrał prezydent Krystian Kinastowski:
- Kiedy wybiła godzina "W" Powstańcy ruszyli do walki o godność, wolność i honor swój i swojego miasta. Wiemy, jak zakończyła się ich walka, jednak honoru i bohaterstwa tym ludziom nikt nie odbierze. 30 lat wcześniej, w 1914 roku, Kalisz został również doszczętnie zniszczony. To, że te dwa miasta musiały podnosić się z gruzów, świadczy o tym, jak wielką pracę wykonali zarówno kaliszanie, odbudowując Kalisz, jak i warszawiacy odbudowując stolicę - mówił prezydent. - Naocznych świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej i to na nas spoczywa obowiązek pamięci o Powstańcach. Cieszę się, że na dzisiejszej uroczystości obecne są poczty sztandarowe kaliskich szkół. Możecie być świadkami historii. Niech, dzięki wam, pamięć o Powstańcach nigdy nie zginie.

Wiązankę kwiatów przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej złożyli: prezydent Krystian Kinastowski, Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza oraz Aneta Ochocka, skarbnik Miasta.

Hołd Powstańcom oddali również przedstawiciele parlamentu, władz powiatu kaliskiego, radni Miasta Kalisza, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, organizacji, stowarzyszeń i placówek oświatowych.

Wcześniej władze Miasta Kalisza oraz delegacje złożyły kwiaty przy obelisku upamiętniającym ks. Józefa Sieradzana - kapelana Powstania Warszawskiego, na jego grobie, a także przed tablicą poświęconą pamięci ks. inf. Stanisława Piotrowskiego, uczestnika powstania.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego  Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza odwiedził Marię Znojewską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego. Złożył  jej wyrazy szacunku i życzenia w imieniu całej społeczności miasta.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Katarzyna Ciupek, Iwona Cieślak - Kancelaria Prezydenta Miasta