Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięty

Wczoraj, w obecności m.in. przedstawicieli kaliskiego magistratu, w al. Wolności, został odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości uczestniczyli: Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza; wiceprezydenci – Grzegorz Kulawinek i Mateusz Podsadny; Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza; wiceprzewodniczący RM – Karolina Pawliczak i Tadeusz Skarżyński; przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, działacze Związku Piłsudczyków, młodzież szkolna, harcerze, reprezentaci organizacji pozarządowych.

- Marszałek Józef Piłsudski odwiedzał Kalisz trzykrotnie. Bywał w naszym mieście w chwilach ważnych: gdy toczyły się walki o niepodległość, gdy Polska wróciła na mapę Europy, ale trwał trudny czas budowania państwowości. Podczas tych wizyt zawsze spotykał się z mieszkańcami miasta i żołnierzami, którzy pod jego dowództwem walczyli o Polskę. Podczas trzeciego, ostatniego pobytu, 7 sierpnia 1927 roku, w sali sesyjnej ratusza Marszałek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Dla nas kaliszan ten gest miał i ma szczególne znaczenie – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Odsłaniany dziś pomnik powstał w odpowiedzi na oczekiwania społeczne. Decyzję radnych, którzy podjęli stosowną uchwałę wsparli członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kaliszu. Warto pamiętać, że pomnik stanął w al. Wolności, która do 1939 roku nosiła imię Aleksandry Piłsudskiej. Mam nadzieję, że wpisze się w krajobraz naszego miasta.

Pomnik poświęcił Edward Janiak, biskup kaliski. Tuż po uroczystych wystąpieniach, przedstawiciele władz miasta złożyli wiazankę kwiatów.

Zdjęcia: Iwona Cieślak