Ponad 100 lat produkcji tkanin

Prezydent Krystian Kinastowski odwiedził kaliskie przedsiębiorstwo o ponad 100-letniej tradycji. Mieszcząca się w Kaliszu Fabryka Wyrobów Runowych „Runotex” wyprodukowała już ponad 500 milionów mb tkanin i dzianin dla partnerów w ponad 50 krajach.

Firma stanowi w całości polskie przedsiębiorstwo. Jej siedziba znajduje się w Kaliszu przy ul. Długosza. Tu działają tkalnia i dziewiarnia.

Po fabryce oprowadził prezydenta Krystiana Kinastowskiego prezes Runotexu Jarosław Staszak, który pozostaje właścicielem i głównym udziałowcem od 2000 roku, a od ponad roku zarządza również innym kaliskim przedsiębiorstwem w tej branży - Fabryką Firanek i Koronek HAFT S.A.

Włodarz miasta miał okazję poznać proces produkcyjny i szeroki wachlarz oferowanych przez Runotex materiałów. Powstają tu m.in. różnego rodzaju tkaniny i dzianiny futerkowe oraz produkty do wystroju wnętrz. W szerokiej ofercie znajdują się tkaniny aksamitne, kotarowe, zasłonowe, dekoracyjne, meblowe, dywanowe, dzianiny futerkowe, tkaniny z przeznaczeniem na mopy i wałki malarskie, tkaniny do pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, pociągów, tramwajów oraz produkty do wystroju wnętrz: poduszki, koce, narzuty, dywany oraz pościel wełniana. Kaliska fabryka współpracuje z wieloma partnerami w kraju i za granicą. Produkuje m.in. tkaniny do pociągów dla Czech, Niemiec oraz Francji, a także materiał do futerałów do gitary amerykańskiej marki Fender.

Runotex oraz Haft są jednym z większych pracodawców w Kaliszu, zatrudniając kilkuset pracowników.

Początki firmy Runotex sięgają 1907 roku, gdy bracia Hugo, Wilhelm i Ludwik Müller uruchomili fabrykę „Bracia Müller i Spółka”. Przez lata fabryka zmieniała udziałowców i nazwy, a produkcja się rozwijała. Oferta była coraz bogatsza, a asortyment eksportowano w różne rejony świata.
W 1958 roku rozpoczęto budowę nowego obiektu przy ul. Długosza, gdzie do dziś trwa produkcja. Przez lata inwestowano w park maszynowy, wprowadzając nowoczesne rozwiązania. W 2015 r. fabryka Runotex otrzymała tzw. białe certyfikaty Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za działania służące poprawie efektywności energetycznej.

Fabryka Firanek i Koronek HAFT S.A. w Kaliszu produkuje firanki, dzianiny, tkaniny dekoracyjne, zasłony, rolety rzymskie oraz dzianiny do rolet. To marka obecna w blisko 600 sklepach z dekoracją wnętrz oraz w wiodących sieciach handlowych na terenie kilkunastu krajów w Europie i na świecie.

Oprac. Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF