Poznawali Jičin z ERASMUSEM

Drugie spotkanie w ramach projektu edukacyjnego "Pokaż mi moje miasto", finansowanego z programu ERASMUS+, odbyło się tym razem w czeskim Jičinie. Pierwsze miało miejsce w listopadzie 2019 roku w Martinie. Kolejne, zaplanowane w Kaliszu na marzec, nie doszło do skutku. Terminy wcześniej zaplanowanych działań musiały zostać przesunięte ze względu na wprowadzone ograniczenia epidemiczne.

Spotkanie drugie, u czeskiego partnera projektu, miało miejsce w dniach od 8 do 12 września. Nasze miasto reprezentowały nauczycielki z Publicznego Przedszkola Nr 9 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 z Kalisza.
Przedstawicielki Kalisza i Martina (Słowacja) miały okazję poznać miasto Jićin oczami dziecka. Brały udział w zabawach ruchowo-muzycznych z dziećmi, poznawały regionalne tańce i zabawy ludowe. Uczestniczyły w działaniach artystycznych, gościły w przedszkolach, gdzie poznawały inne sposoby pracy z dziećmi oraz dzieliły się doświadczeniami zawodowymi z koleżankami z krajów partnerskich. Dzięki tym działaniom mogły poznać regionalną historię, kulturę, rękodzieło i tradycję, kuchnię, język czeski i narodowe bajki czeskie z bajką o Rumcajsie na czele. Jak podkreśliła Agnieszka Przybyłowska, dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 9 w Kaliszu, Jićin pozostanie we wspomnieniach  bajkowym miejscem, gdzie Vaclav Ćtvrtek wymyślił postać Rumcajsa, Hanki i Cypiska. Stała ekspozycja w Jićinie to interaktywna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Uczestniczki z Chorwacji ze względu na bieżącą sytuację nie mogły opuścić kraju i brały udział w projekcie wyłącznie internetowo. Zarówno podczas wizyt w przedszkolach, dyskusji na temat kolejnych działań w projekcie, jak i spotkań oficjalnych z pomocą przychodziły najnowsze technologie.

Nauczycielki z Kalisza wzięły też udział w pracach jury w konkursie plastycznym dla dzieci, ukazującym miasto Jicin. Wybrane prace staną się częścią kalendarza, który zostanie wydany na zakończenie projektu.

Podczas pobytu uczestnicy projektu spotkali się z przedstawicielami miasta Jičín. Burmistrz miasta Jičina, dr Jan Malý, wręczył wszystkim uczestniczkom certyfikaty. Kierownik Wydziału Edukacji, Miroslav Kazda i kierownik Biura Budżetu Oświaty, Hana Makovičkova, zapoznali gości ze specyfiką czeskiego systemu oświaty.

Trzecie spotkanie zaplanowane jest na marzec przyszłego roku w naszym mieście.

Oprac. A. Tomaszewska, Urząd Miasta Kalisza, zdjęcia A. Przybyłowska, Publiczne Przedszkole nr 9
Wersja do druku
Wersja PDF