Kaliszanie uczcili pamięć żołnierzy I Batalionu Pogranicznego

Dokładnie 100 lat temu złożyli przysięgę żołnierze I Batalionu Pogranicznego w Kaliszu. Dziś odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 mszą św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W programie przewidziano m.in. wystawę sprzętu wojskowego, prezentację poszczególnych jednostek Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Wojskowej Komendy Uzupełnień na Głównym Rynku w Kaliszu. - Dokładnie sto lat temu, w tym miejscu, przysięgę złożyli żołnierze I Batalionu Pogranicznego - mówił podczas uroczystości prezydent Krystian Kinastowski. - Kalisz od ponad miesiąca był już wtedy wolnym, polskim miastem. Zaraz po wyzwoleniu Sztab Wojskowy Ziemi Kaliskiej wzywał do wstępowania w szeregi organizującego się wojska polskiego. Trzeba podkreślić, że zgłaszali się do niego nie tylko kaliszanie. Tworzące się wojsko zasilali także ostrowianie, którzy przedzierali się przez kordon graniczny. Po dotarciu wiadomości o wybuchu Powstania Wielkopolskiego batalion natychmiast wyruszył, by wesprzeć zryw niepodległościowy. Pierwszą akcję zbrojną jednostka przeprowadziła już 27 grudnia w okolicy Skalmierzyc. Aż do zakończenia powstania I Batalion Pograniczny brał czynny udział w wielu walkach o wyzwolenie południowo-zachodniej Wielkopolski. Dziś wracamy pamięcią do wydarzeń sprzed stu lat, by oddać hołd tym, których poświęceniu zawdzięczamy dumę z suwerennej ojczyzny. To oni gotowi byli oddać życie za spełnienie marzeń pokoleń Polaków żyjących w niewoli. Cześć ich pamięci. Chwała żołnierzom I Batalionu Pogranicznego.

Po odtworzeniu przysięgi sprzed stu lat uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości.

Fot. Magdalena Bartnik