Budżet Kalisza na 2021 rok uchwalony

Podczas dzisiejszej sesji Rada Miasta Kalisza podjęła uchwałę w sprawie uchwały budżetowej na 2021 rok.

W budżecie Kalisza na 2021 rok zaplanowano dochody w wysokości 718.097.688,95 zł oraz wydatki w kwocie 733.313.743,33 zł. Deficyt - po spłacie 13 milionów zadłużenia - wyniesie 6.724.100 zł.

- Dziś nie jesteśmy w stanie oszacować skutków trwającej epidemii. Dlatego przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu, oprócz odpowiedzialności za publiczne pieniądze mieszkańców naszego miasta, kierowaliśmy się także ostrożnością. Po wprowadzeniu szeregu oszczędności, uwzględnieniu kosztów związanych z ustawowym wzrostem płac oraz waloryzacją niektórych opłat lokalnych, udało nam się wygospodarować kwotę blisko 105 milionów złotych na wydatki majątkowe, czyli inwestycje. To właśnie troska o lokalną gospodarkę, przejawiająca się w przemyślanym programie inwestycyjnym, przyświecała nam przy tworzeniu przyszłorocznego budżetu. Nadchodzący rok, ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, będzie rokiem najważniejszym w ciągu kilku lub kilkunastu ostatnich lat - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Wśród zadań ujętych w przyszłorocznym budżecie znalazły się tak ważne inwestycje jak:
- rewitalizacja Głównego Rynku z ulicą Kanonicką,
- przebudowa ulic Nowy Świat i Częstochowskiej w ramach drogi wojewódzkiej nr 450,
- przedłużenie Szlaku Bursztynowego do ulicy Warszawskiej,
- przebudowa placów św. Józefa, Jana Pawła II i Kilińskiego,
- przebudowa i budowa ulic: Konopnickiej, Dębowej, Toruńskiej, Puckiej, Lipowej, Wiejskiej, Wyszyńskiego, Mazurskiej, Wykopaliskowej, Budziszyńskiej, Spółdzielczej i Rajskowskiej w ramach Programu Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych,
- dalsza rewaloryzacja Parku Miejskiego,
- kompleksowy remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ulicy Kordeckiego.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi uchwalonego budżetu, przedstawionymi w prezentacji. Link do prezentacji dotyczącej budżetu miasta na 2021 .

Dodała: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcie: Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta