Oddali hołd Bohaterom Westerplatte

Wiceprezydenci Grzegorz Kulwinek i Mateusz Podsadny oraz Mirosław Gabrysiak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza wzięli udział w uroczystości upamiętniającej żołnierzy, którzy bohatersko bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

1 września 1939 r. o godz. 4.45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte. Załoga złożona z ok. 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego przez siedem dni odpierała niemieckie ataki z morza, ziemi i powietrza.

Dziś, na pamiątkę bohaterskiego oporu polskich żołnierzy, złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku Bohaterów Westerplatte przy kościele Parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu.

Hołd bohaterom oddali m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji, uczelni i szkół.

Następnie ks. kanonik Jacek Piekielny, proboszcz Parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu, odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny i Bohaterów Westerplatte.

Wartę honorową pełniła Jednostka Strzelecka 4144 Kalisz. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Gród nad Prosną.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta