Z partnerską wizytą w Łowecz

Od 18 do 21 września w mieście partnerskim Łowecz (Bułgaria) przebywała Małgorzata Zarzycka, radna Rady Miasta Kalisza, reprezentująca Miasto Kalisz podczas dorocznych uroczystości. W składzie delegacji znaleźli się też przedstawiciele kaliskich liceów: II LO in. T. Kościuszki oraz III LO im. M. Kopernika.

Delegacje oficjalne, które przybyły na Wieczory Warosza – święto najstarszej dzielnicy Łowecz, w tym reprezentacja Erfurtu, pierwszego dnia wzięły udział w montażu słowno-muzycznym, poświęconym 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej, który odbył się w tamtejszym teatrze dramatycznym.

Ważnym punktem pobytu delegacji było oficjalne spotkanie z władzami Łowecz: Cornelią Marinovą – burmistrz, wiceburmistrzem Wencisławem Christowem oraz Peterem Tsolovem – przewodniczącym Rady Miasta. Podczas rozmowy poruszono m.in. temat dofinansowania do odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków szkół, w których zmienia się ogrzewanie na gazowe. Łowecz jest na początku drogi jeżeli chodzi o gospodarkę wodami opadowymi. Miasto Łowecz z sukcesem sięga po środki unijne - opracowało ponad 20 projektów w ramach programów operacyjnych i część jest już w realizacji.

Podczas wizyty w Bułgarii delegacja wizytowała też szkoły średnie, które będą partnerami dla II LO in. T. Kościuszki oraz III LO im. M. Kopernika. Paweł Wiśniewski, wicedyrektor II LO podpisał umowę z Gimnazjum Językowym Egzarchy Józefa I oraz otrzymał zaproszenie dla uczniów na święto tej szkoły w kwietniu 2019 roku. Anna Narewska, dyrektor III LO im. Mikołaja Kopernika również wykorzystała okazję do pogłębienia kontaktów z Profilowanym Gimnazjum Przyrodniczo-Matematycznym.

Kaliska delegacja spotkała się również z Kuratorem Oświaty i już wiosną przyszłego roku nadarzy się okazja do wyjazdu kaliskich uczniów do Łowecz na Międzynarodowy Konkurs Matematyczny.

Wśród wielu propozycji kulturalnych, Małgorzata Zarzycka miała też możliwość spotkać się z przedstawicielami miejskiej orkiestry dętej, zespołu folklorystycznego „Elit’, galerii sztuki, i okręgowego domu kultury, z którymi w przyszłości możliwa byłaby współpraca.

Tekst: Małgorzata Zarzycka, fot.: archiwum Małgorzaty Zarzyckiej