Kurs na woonerfy

Do 14 maja składać można oferty na zaprojektowanie i przebudowę ulic Śródmiejskiej, Zamkowej i Piskorzewskiej. Część z nich przekształcona zostanie w woonerfy.

Głównym celem inwestycji jest podniesienie standardów zamieszkania oraz dostępności do usług w centrum miasta poprzez uspokojenie ruchu samochodowego. Na ulicach Zamkowej i Śródmiejskiej powstaną woonerfy. Ich przestrzeń ma być przyjazna dla mieszkańców, osób odwiedzających śródmieście oraz kierowców. Będą się wyróżniać zróżnicowaniem poziomu powierzchni chodników i jezdni – w tym przypadku zostanie ono zastosowane ze względu na zabytkowy charakter centrum. Nie zabraknie oczywiście miejsc parkingowych, małej architektury i zieleni. Ulice Zamkowa i Śródmiejska będą mieć charakter rekreacyjno-integracyjnej, ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.

Ulica Piskorzewska z kolei zachowa swoją obecną formę. Wymieniona zostanie jednak nawierzchnia jedni oraz poprawiona nawierzchnia chodnika. Pojawią się także donice z roślinami. Wszystko, by podwyższyć standard korzystania z niej przez użytkowników ruchu.

Wybrany wykonawca od terminu zawarcia umowy będzie miał maksymalnie kwartał na zakończenie prac związanych z koncepcją projektową i kolejne trzy miesiące na przygotowanie niezbędnych dokumentów i opracowań. Planowane zakończenie robót do 30 września 2020 roku.

Zadanie realizowane będzie w ramach projektu „Kalisz – kurs na rewitalizację”. Miasto otrzymało na jego wykonanie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcie: Artur Bonusiak