Miasto wspiera rzemiosło

Prezydent Krystian Kinastowski oraz Maciej Całka i Monika Kołodziejek, członkowie zarządu Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu, podpisali dziś list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju kaliskiego rzemiosła i wsparcia szkolnictwa zawodowego.

– Spotykamy się dziś w uroczystej formule, żeby podpisać list intencyjny, który sformalizuje współpracę z Cechem. Wspólnie działamy, dbając o kaliskie rzemiosło, o to, by firmy funkcjonowały, mogły świadczyć tu swoje usługi, ale również o to, by na rynek trafiali nowi fachowcy. Współpraca na tej płaszczyźnie układa się bardzo dobrze. Chcieliśmy rozszerzyć tą działalność oraz włączyć Cech i jego członków w proces rewitalizacji Kalisza. Idea jest taka, by otoczyć opieką przedstawicieli wymierających, bardzo potrzebnych zawodów, by mogli dalej działać w Kaliszu. Chcemy, by w Inkubatorze Rzemiosła znaleźli swoje miejsce rzemieślnicy, którzy będą mogli odbywać tam warsztaty i szkolenia, ale również pozostać w kontakcie z mieszkańcami. To element rewitalizacji Podgórza – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

W imieniu rzemieślników list podpisał Maciej Całka, Starszy Cechu.
- Inkubator, czyli rozwój. Rzemiosło wymaga wsparcia, a tym Cech zajmuje się na co dzień. Nasza współpraca może rozwinąć się z korzyścią dla kaliskich rzemieślników, tych, którzy już funkcjonują, ale także tych, którzy chcą wykonywać atrakcyjny zawód. Warto takie inicjatywy wspierać. Jesteśmy wdzięczni za to, że z władzami Miasta można taką działalność rozwinąć. Chcemy połączyć tradycję z nowoczesnością. W nowym lokalu będzie to miało godne miejsce – powiedział Maciej Całka, Starszy Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu.

Opowiadał m.in. o planach dotyczących rozwoju kaliskiej mapy rzemiosła, która ma stanowić platformę łączącą rzemieślników, adeptów zawodów, mistrzów oraz kaliszan, którzy chcą korzystać z ich usług.

Kaliski Cech Rzemiosł zrzesza 120 członków, którzy kształcą ponad 400 uczniów w 20 różnych zawodach. Ściśle współpracuje m.in. z Wydziałem Edukacji kaliskiego magistratu.

W konferencji prasowej, podczas której podpisano list, wzięli udział m.in.: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek; Jarosław Łuczak - II Podstarszy Cechu; Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza; Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji w Wydziale Strategii i Rozwoju oraz Andrzej Górski, prezes zarządu Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Zgodnie z treścią listu strony zobowiązały się do podjęcia działań w zakresie:
- zachowania i pielęgnacji tradycji oraz wartości rzemieślniczych poprzez dążenie do powstania na terenie miasta Kalisza Muzeum Rzemiosła Kaliskiego,
- zwiększenia dostępności i atrakcyjności usług członków Cechu poprzez promocję portalu rzemiosła kaliskiego: www.rzemioslo.kalisz.pl,
a także działań, które mają ułatwić dostęp młodym mieszkańcom Kalisza do dualnego systemu kształcenia zawodowego oraz jego promocję, w szczególności poprzez zacieśnienie współpracy ze szkołami branżowymi z terenu miasta Kalisza oraz włączenie Cechu do prac Zespołu Kształcenia Zawodowego działającego przy Prezydencie Miasta.
Dokument mówi także o działaniach zmierzających do ożywienia obszaru rewitalizacji miasta Kalisza, w szczególności poprzez:
1) aktywizowanie społeczności lokalnej z obszaru rewitalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży,
2) udostępnienie i zaadaptowanie pomieszczeń, położonych na obszarze rewitalizacji z przeznaczeniem ich na potrzeby realizacji powyższych działań.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta