Milion na upiększanie kamienic

Rada Miasta Kalisza rozdysponowała milion złotych na dotacje dla właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Pieniądze otrzymało 13 podmiotów, których wnioski oceniono najwyżej w otwartym naborze.

Wnioski można było składać od 29 października do 30 listopada ubiegłego roku. Ostatecznie wpłynęło ich 44. 21 z nich odrzucono z powodów formalnych. Pozostałe oceniono i sklasyfikowano. 13, którym przyznano najwyższą punktację, otrzymały dotację. Ich wnioskodawcami były osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Wszystkie budynki znajdują się na terenie Specjalnej Strefy Rewitalizacji, pokrywającej się w obszarem ścisłego centrum Kalisza.

Wsparcie finansowe otrzymane z budżetu Kalisza umożliwi właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości wykonanie koniecznych robót lub prac. Mają one na celu modernizację, renowację i adaptację obiektów zabytkowych, podniesienie technicznego standardu mieszkań i części wspólnych budynków mieszkalnych, przystosowanie lokali i budynków oraz modernizację powierzchni do prowadzenia działalności gospodarczej oraz szeroko rozumianą estetyzację przestrzeni publicznej. Są to więc działania służące realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych opisanych w Gminnym Programie Rewitalizacji.

Dotacja, która została przyznana 13 podmiotom, musi zostać przez nie rozliczona do końca 2019 roku.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcie: Artur Bonusiak