Przebudujemy Główny Rynek – umowa podpisana

Miasto Kalisz zawarło umowę z wykonawcą na przebudowę Głównego Rynku wraz z ul. Kanonicką w ramach zadania pn. „Rewitalizacja centrum miasta Kalisza – poprawa stanu układu komunikacyjnego”. To kolejny – po zmianach na Śródmiejskiej, Zamkowej i Piskorzewskiej – etap rewitalizacji starówki.

- Podpisaliśmy umowę na przebudowę Głównego Rynku i ul. Kanonickiej. Rozpoczynamy inwestycję, na którą nasze miasto czekało bardzo długo. Rewitalizacja centrum miasta to duże wyzwanie, zwłaszcza w trudnym dla realizacji inwestycji czasie - mówi prezydent Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza, który podpisał umowę na rewitalizację Głównego Rynku.

Inwestycję wykona firma ETP S.A. z Katowic. Wartość robót budowlanych wynosi 19.688.521,12 zł brutto.

- Prace rozpoczną się w ciągu dwunastu miesięcy od dnia podpisania umowy. Zostały one podzielone na siedem etapów, co zmniejszy związane z remontem utrudnienia - powiedział Damian Mucha, dyrektor budownictwa inżynieryjnego - prokurent, reprezentant firmy ETP S.A.; kierownik budowy branży drogowej.

Prace na Głównym Rynku obejmować będą przebudowę i uzupełnienie biegnących pod ziemią instalacji, wymianę nawierzchni placu wraz z wykonaniem tablic informacyjnych pamiątkowych monet, przebudowę oświetlenia ulicznego i iluminacji ratusza. Powstanie też instalacja nawadniająca zieleń, ustawiona zostanie mała architektura, pawilony kwiatowe i gastronomiczne oraz nasadzona zostanie nowa zieleń, zarówno wysoka, jak i niska, w tym 24 drzewa.

Ulica Kanonicka także zyska nową nawierzchnię, wymienione zostanie oświetlenie uliczne. Przebudowane i uzupełnione zostaną instalacje. Ustawiona będzie mała architektura i nasadzona zieleń, w tym 6 drzew.

Prace zostaną podzielone na siedem etapów – cztery w zakresie przebudowy Głównego Rynku i trzy w zakresie przebudowy ul. Kanonickiej.

Podczas dzisiejszego podpisania umowy obecni byli także:
Mariusz Przewoźnik, dyrektor działu robót specjalistycznych, reprezentant firmy ETP S.A.; kierownik robót branży konstrukcyjno-budowlanej; Marcin Cieloszyk, Sekretarz Miasta Kalisza; Dagmara Pokorska, p.o. naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta Urzędu Miasta Kalisza; inspektorzy nadzoru - „KERRIA” Sp. J., nadzór nad zielenią - Jarosław Piórkowski, nadzór branży konstrukcyjno-budowlanej, Przedsiębiorstwo Budowlane „BUDOMAN” - Andrzej Kibler, nadzór branży drogowej, Zakład Usług Projektowo-Budowlanych „R-PROJEKT” - Arkadiusz Rygas, nadzór brnży elektrycznej, TWÓJ ELEKTRYK - Tomasz Korpik, nadzór branży sanitarnej, Jan Lenartowski Biuro Usług Technicznych Instalacje i Sieci Sanitarne „INWEST-PRO”- SERWIS - Jan Lenartowski.

Oprac. Anna Błaszczyk, fot. Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcie Głównego Rynku - fot. Kalisz By Drone