Rogatka Wrocławska zagospodarowana

Kaliska telewizja społeczna, która stawia sobie za zadanie nie tylko informowanie o bieżących wydarzeniach, ale i promocję miasta i szeroko rozumianą rewitalizację społeczną, będzie miała siedzibę w Rogatce Kaliskiej. Takie wykorzystanie obiektu sprawi, że będzie on służył szerokiemu gronu mieszkańców. Jednocześnie uatrakcyjni i – wraz z akceleratorem kultury - ożywi tę część miasta.

Rogatka Kaliska to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Jego charakter – niewielka powierzchnia użytkowa, ochrona konserwatorska, położenie na skrzyżowaniu ruchliwych dróg jest atutem, ale jednocześnie ogranicza możliwości użytkowania. W odpowiedzi na skierowany do organizacji pozarządowych apel o nadsyłanie propozycji zagospodarowania obiektu, odpowiedziały głównie osoby fizyczne. Wśród ofert – m.in. butik, pizzeria, galeria fotografii czy motylarnia – została przedstawiona propozycja wykorzystania obiektu na siedzibę Telewizji Kalisz, której właścicielem jest Fundacja Reakcja. Autorzy koncepcji zaznaczają, iż:

„Tworzymy telewizję w formule otwartej dla kaliszan. Dlatego chcemy funkcjonować w miejscu ogólnie znanym, w samym sercu miasta, by każdy mógł do nas wejść prosto z ulicy. Jako medium społeczne chcemy włączyć się w proces rewitalizacji społecznej i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Telewizja Kalisz będzie oferować darmową reklamę dla przedsiębiorców kaliskich, którzy prowadzą swoje biznesy w centrum miasta, począwszy od ul. Śródmiejskiej, przez Rynek, po ul. Zamkową. Telewizja Kalisz będzie też zapraszać do współpracy inne kaliskie organizacje pozarządowe. Będziemy w szczególny sposób promować działania Centrum Organizacji Pozarządowych i Akceleratora Kultury. Pomysłów na ożywienie Rogatki i Śródmieścia mamy wiele i zapewniamy, że będziemy je stopniowo i regularnie wprowadzać w życie Miasta”.

Propozycja Fundacji – która zawiera listę poparcia organizacji zrzeszającej kaliskich seniorów – uznana została za najbardziej korzystną. Telewizja funkcjonować będzie w Rogatce na podstawie umowy najmu, zawartej 19 października.

Tekst: Iwona Cieślak, zdjęcie: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta.