Rok Adama Asnyka podsumowany

2018 rok został w Kaliszu ogłoszony Rokiem Adama Asnyka. Dziś w ratuszu odbyło się spotkanie podsumowujące wszystkie przedsięwzięcia zorganizowane w naszym mieście dla upamiętnienia poety.

- Państwa zaangażowanie i praca pełna pasji przyczyniły się do tego, że wspólnie mogliśmy w minionym roku upamiętnić kaliskiego poetę – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Rok Adama Asnyka na długo pozostanie w naszej pamięci, a to za sprawą m.in. koncertów, wykładów, konkursów, wszystkich imprez, dzięki którym przypomnieliśmy sobie bogaty dorobek literata.

Szczegóły dotyczące roku Adama Asnyka przedstawiła Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. Przygotowana prezentacja multimedialana zainspirowała zebranych do dyskusji.

Podczas spotkania wiceprezydent wręczył dyplomy i upominki przedstawicielom komitetu koordynującego działania związane z rokiem Asnyka.

Podziękowanie otrzymał także Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który w najbliższy piątek pokieruje orkiestrą podczas koncertu na zwieńczenie obchodów Roku Adama Asnyka. Wystep odbędzie się z udziałem Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej i kapeli Sebastiana Karpiela Bułecki.

Mijające miesiące - dedykowane w Kaliszu wielkiemu poecie - to czas kiedy Adam Asnyk był prawdziwie obecny w życiu społecznym miasta. Teren przy pomniku poety, na Plantach Miejskich, niejednokrotnie gromadził uczestników imprez, którzy zapragnęli przedłużyć czas z Asnykiem – z jego dorobkiem artystycznym. Nie tylko zresztą tamto miejsce, ale goszczące uczestników imprez asnykowskich siedziby instytucji kultury, szkół i uczelni, a także przestrzeń miejska przypominały, że kiedyś w naszym mieście żył i tworzył Adam Asnyk.

Obchody Roku Adama Asnyka okazały się cennym projektem integrującym różnorodne środowiska kulturalne, a także akademickie i oświatowe,

Poza bogactwem różnorodnych wydarzeń: literackich, muzycznych, plastycznych czy spotkań organizowanych w ciągu roku, powstały również publikacje, w tym „Adam Asnyk” w serii Kaliszanie.

Program obchodów Roku Adama Asnyka w Kaliszu nadzorowała Lidia Plajzer z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.

 

 

 

Oprac. i zdjęcia: Anna Błaszczyk
Wersja do druku
Wersja PDF