Rok Fibigerów w Kaliszu przedłużony na dwa lata

Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Miasta Kalisza zatwierdził program obchodów Roku Rodziny Fibigerów 2020/2021.

W jego tworzenie i realizację włączyli się bardzo aktywnie przedstawiciele rodziny Fibigerów, mieszkańcy naszego miasta, byli pracownicy Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu, swoje propozycje zgłosiły także miejskie placówki kulturalne. Wszystkie imprezy będą odbywać się pod wspólnym logo, którego autorem jest Daniel Szwed, grafik z Poznania.

Wprawdzie z powodu pandemii wiele imprez musiało zostać odwołanych bądź przełożonych na 2021 rok, to zapowiada się bardzo interesujące wydarzenie kulturalne, z różnorodną ofertą dla kaliszan i gości, m.in. koncerty muzyczne, wydawnictwa, wystawy, konkursy plastyczne, wykłady.

Uroczysta inauguracja jest zaplanowana na 5 września br. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Na zabytkowym fortepianie Arnold Fibiger zagra Zbigniew Raubo, związany z Kaliszem polski pianista i pedagog. Na przełomie listopada i grudnia przyszłego roku odbędzie się koncert wieńczący Rok Rodziny Fibigerów. Z Filharmonią Kaliską wystąpi jeden z laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Powstanie też mural, którego tematyka będzie nawiązywać do działalności tej rodziny w Kaliszu i tradycji muzycznych naszego miasta.

Na zdjęciu Fibiger Arnold, 1895 r. nr 1698 ˗ pianino z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Fot. Waldemar Kielichowski ©Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

W załącznikach program obchodów i logo Roku Rodziny Fibigerów 2020/2021.

 

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF