1 października udostępnia się spis wyborców miasta Kalisza

Informacja w sprawie dopisania do spisu wyborców w wyborach do rad gmin, rad powiatu i sejmików województw oraz wójtów burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.

Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. - Kodeks wyborczy
(Dz.U. z 2018r. poz.754 z późn. zm.)

Prezydent Miasta Kalisza
informuje, że od 1 października 2018r.
udostępnia się spis wyborców miasta Kalisza.

Spis wyborców w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego , Rady Miasta Kalisza, oraz Prezydenta Miasta Kalisza sporządza się na podstawie stałego rejestru wyborców prowadzonego w gminie. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców. Spis wyborców służy do przeprowadzenia głosowania w wyborach, które zostały zarządzone.

Wyborcy przysługuje prawo wglądu do spisu wyborczego celem potwierdzenia ujęcia w danym spisie. Czynności tej można dokonać pomiędzy 1-12 października 2018r., czyli między 21 a 8 dniem przed dniem wyborów.

Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy złożony w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kalisza, przy ul. T. Kościuszki 1A w Biurze Obsługi Interesanta, stanowiska 3-5 oraz 14 i 15.

Udostępnienie spisu wyborców do wglądu, następuje poprzez udzielenie informacji, że osoba wskazana we wniosku jest ujęta w spisie wyborców lub nie figuruje w spisie albo, że dane wpisane we wniosku różnią się od danych osoby wpisanej do spisu wyborców.

Rejestr wyborców służy do sporządzenia spisu wyborców uprawnionych do udziału w wyborach.

Spis wyborców służy do przeprowadzenia głosowania w wyborach, które zostały zarządzone i obejmuje osoby objęte rejestrem wyborców i dopisane do spisu wyborców na własny wniosek.

W wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosujemy w miejscu stałego zamieszkania (wpisania do rejestru wyborców), zatem dopisanie do spisu wyborców na wniosek możliwe jest jedynie w miejscu stałego zamieszkania wyborcy, innym niż jego miejsce wpisania do rejestru wyborców jedynie w obrębie okręgu wyborczego właściwego dla jego miejsca wpisania do rejestru wyborców. Zasada ta nie dotyczy wyborców przebywających w dniu głosowania w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Oprac. WSO UM Kalisza