Absolutorium dla prezydenta Krystiana Kinastowskiego

Rada Miasta Kalisza udzieliła Prezydentowi Miasta Kalisza absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 rok. Wcześniej, po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy za rok 2022, prezydent Krystian Kinastowski uzyskał wotum zaufania.

– Budżet na rok 2022 Rada Miasta uchwaliła 28 grudnia 2021 r. Zawierał on dochody w wysokości 676.548 tys. zł, natomiast wydatki stanowiły kwotę 707.688 tys. zł. Na przestrzeni minionego roku budżet ten uległ zmianom w wyniku przyjętych uchwał Rady Miasta i zarządzeń Prezydenta. W 2022 r. wykonano dochody w kwocie 814.884 tys. zł, co stanowiło 97,3% założonego planu. Jeżeli chodzi o wydatki, to wykonano je w kwocie 837.146 tys. zł, tj. 93,5% założonego planu
- powiedział prezydent Krystian Kinastowski. – Mówiąc o realizacji budżetu 2022 roku należy wspomnieć, że planowany deficyt stanowił kwotę 57.422 tys. zł, natomiast na 31 grudnia 2022 roku wyniósł 22.262 tys. zł.

Prezydent Krystian Kinastowski przedstawił Radzie informację na temat stanu mienia Miasta Kalisza, a także raport o stanie gminy za ubiegły rok.

Obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy za poprzedni rok istnieje od 2019 roku.

– Działamy, by Kalisz był coraz bardziej przyjazny. Na podstawie podjętej w 2022 roku przez Radę Miasta Kalisza uchwały na początku roku wprowadziliśmy bezpłatną komunikację miejską dla posiadaczy Kaliskiej Karty Mieszkańca. Rewitalizacja śródmieścia postępuje. Trwa przebudowa Głównego Rynku. Zmienia się wygląd ulic, zmieniają się kaliskie zieleńce, a przez to podnosimy estetykę miasta. Ale zmieniamy nie tylko centrum. Realizujemy Program Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych. W 2022 roku w jego ramach prowadziliśmy prace związane z przebudową trzech ulic. Modernizujemy układ komunikacyjny miasta. Zakończyliśmy pierwszy etap rozbudowy ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450, a także pierwszy etap przedłużenia Szlaku Bursztynowego. Przebudowaliśmy kolejny odcinek alei Wojska Polskiego – od ul. Widok do ul. Kościuszki. Usprawniliśmy ruch na osiedlu Dobrzec poprzez budowę ronda i remont ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Robimy wszystko, aby Kalisz był miastem atrakcyjnym i dobrze postrzeganym przez inwestorów. Dlatego opracowujemy kolejne plany miejscowe zagospodarowania terenu oraz zabezpieczamy środki na rozwój niezbędnej infrastruktury technicznej - podkreślał prezydent Krystian Kinastowski we wczorajszym wystąpieniu podczas sesji Rady Miasta Kalisza. - Obowiązkiem nas wszystkich jest adaptacja do zmian klimatu. Szereg działań podjęliśmy do tej pory. Będziemy je kontynuować, korzystając ze środków zewnętrznych – Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Jesteśmy w trakcie wyboru projektów, które wpiszą się w politykę adaptacji do zmian klimatu. Zmieniamy Kalisz. Te zmiany nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca z Radą Miasta Kalisza. Dziękuję za zaangażowanie na rzecz naszych mieszkańców. Będę zawsze podkreślał znaczenie tej współpracy i to, że dzięki radnym mamy komfortowe warunki do pracy. Wyzbywamy się różnic, a koncentrujemy na działaniach dla mieszkańców. Pomimo, że wchodzimy w długi okres wyborczy, liczę na to, że wielka polityka nie przysłoni nam spraw najważniejszych dla Kalisza – mówił prezydent.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcie: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta