Ambasador Ukrainy gościł w Kaliszu

Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej gościł dziś w Kaliszu. Spotkał się z Krystianem Kinastowskim, prezydentem Kalisza, odwiedził Wojskowy Cmentarz Ukraiński, a także Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka, w której mieści się Izba Pamięci Szczypiorna.

Okazją do wizyty było planowane zadanie upamiętnienia Wojskowego Cmentarza Ukraińskiego w Kaliszu. Ambasador podkreślał niebagatelną rolę naszego miasta w polsko-ukraińskich relacjach.
– Kalisz to bardzo ważne miejsce. Chcemy, by było to miejsce pojednania polsko-ukraińskiego, żeby tu przyjeżdżali prezydenci, parlamentarzyści. Liczymy na wsparcie, pomoc i dobrą współpracę - powiedział ambasador Wasyl Zwarycz. – To nasza wspólna pamięć, o którą musimy dbać.

Jak zapewnił prezydent Kalisza, Miasto będzie współpracować przy realizacji projektu.
– Kalisz ma bogate tradycje wielokulturowe, do których chcemy nawiązywać. Zależy nam na tym, by odnowić cmentarz, dlatego zapewniam o naszym wsparciu. Dziękujemy również Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków za sfinansowanie i przeprowadzenie tego zadania – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Dyplomacie towarzyszyli radca Vitalii Bilyi oraz Jerzy Rejt – przedstawiciel społeczności ukraińskiej w Polsce, który od lat sprawuje opiekę nad mogiłami żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Spotkanie w Kaliszu było okazją do rozmowy o wsparciu kaliszan i kaliskiego samorządu dla Ukrainy, w tym naszego miasta partnerskiego, Kamieńca Podolskiego, a także obecnej sytuacji społeczności ukraińskiej w naszym mieście. Poruszono również kwestie trwającej wojny, a także znaczenia miejsc wiecznego spoczynku Ukraińców na terenie Polski.

Ambasador wyraził wdzięczność za wsparcie dla Ukrainy i przyjęcie obywateli ukraińskich do Kalisza.

W spotkaniu uczestniczyli także: Dorota Kwinta, kierowniczka Wydziału Realizacji Projektów w Narodowym Instytucie Konserwacji Zabytków oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza: Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Anna Woźniak, główna specjalistka ds. ochrony zabytków w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

Uczestnicy spotkania udali się na Wojskowy Cmentarz Ukraiński, gdzie ambasador Wasyl Zwarycz oraz prezydent Krystian Kinastowski złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym ukraińskich żołnierzy. Następnie zwiedzili wystawę w Filii nr 6 MBP z Izbą Pamięci Szczypiorna, prezentującą historię internowanych w Szczypiornie.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Katarzyna Ciupek – Kancelaria Prezydenta Miasta