Budżet Kalisza na 2022 rok uchwalony

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rada Miasta Kalisza uchwaliła budżet Kalisza na 2022 rok wraz z autopoprawkami. Wcześniej projekt został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie merytoryczne komisje Rady Miasta Kalisza oraz Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu – organ sprawujący nadzór finansowy nad jednostkami samorządu terytorialnego.

- Ostatnie lata, jak i rok, który za kilka dni rozpoczniemy to najtrudniejszy czas w historii samorządu. Gospodarka światowa zmaga się z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Dotyczy to także naszego miasta. Na te trudne czasy skroiliśmy nasz przyszłoroczny budżet. Podjęliśmy szereg działań, które pozwolą na oszczędności i racjonalne wydawanie środków, co z kolei zapewni ciągłość realizacji zamierzonych celów - powiedział w swoim wystąpieniu podczas sesji prezydent Krystian Kinastowski.

Na 2022 rok zaplanowano łączną kwotę dochodów budżetu w wysokości 676,548 mln zł i łączną kwotę wydatków budżetowych w wysokości 707,688 mln zł, w tym wydatki majątkowe (przeznaczone na inwestycje) w wysokości 102,184 mln zł.

Projekt budżetu na 2022 rok zakłada deficyt w wysokości 31,140 mln zł. Zostanie on sfinansowany przychodami z tytułu emisji papierów wartościowych, wolnymi środkami oraz niewykorzystanymi środkami.

- Budując miasto nie możemy myśleć tylko o najbliższym roku czy dwóch latach, ale musimy patrzeć dalekosiężnie. Trzeba mieć stabilną sytuację finansową, aby przygotować się na wchłonięcie środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych czy z Krajowego Programu Odbudowy. To wszystko są programy dające możliwość dofinansowania zadań w wysokości do 70 lub nawet do 90% ich wartości. Wymaga to jednak wkładu własnego. A tych kwot nie ma w budżecie. Kredyty zaciągać będziemy tylko po to, aby zapewnić właśnie wkład własny dla dużych inwestycji, na które pozyskamy wysokie i opłacalne dla Kalisza dofinansowania zewnętrzne. Bo takie inwestycje podnoszą wartość majątku oraz rangę miasta – podkreślił prezydent Krystian Kinastowski.

Projekt budżetu Miasta Kalisza na 2022 rok zakłada kilkadziesiąt inwestycji.

Do największych zaliczyć można:
- rozwój sieci drogowej poprzez przedłużenie Trasy Bursztynowej,
- przebudowę kolejnych odcinków drogi wojewódzkiej nr 450,
- budowę nowoczesnej pływalni na osiedlu Dobrzec,
- kontynuację Programu Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych – w przyszłym roku zaplanowano przebudowę ulic: Paderewskiego (odcinek od ul. Wyspiańskiego do ul. Karłowicza), Wojciecha z Brudzewa (odcinek od ul. Malaperta do posesji 18C), Serbinowskiej (chodnik na odcinku od postoju taksówek w pobliżu ulicy Górnośląskiej do alei Wojska Polskiego wraz z zatoką autobusową), Sulisławickiej (etap pierwszy: od ul. Romańskiej do ul. Celtyckiej), Starowiejskiej, Łaziennej i Mariańskiej, Czaszkowskiej (odcinek od ul. Nowy Świat do ul. Fabrycznej), Opatowieckiej (odcinek od ul. Tęczyńskiej do ul. Malborskiej), Tatrzańskiej, Lipowej (WPF), Wykopaliskowej (WPF), Prymasa Stefana Wyszyńskiego (WPF),
- rewitalizację Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej.

- To inwestycje nie tylko długo wyczekiwane przez mieszkańców i podnoszące jakość życia w mieście, ale także pobudzające lokalną gospodarkę. Pamiętajmy, że większość tych zadań realizują firmy z Kalisza i okolicznych miejscowości, dające zatrudnienie mieszkańcom naszego regionu – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Tekst: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcie: Kalisz by Drone