Dzieliliśmy się doświadczeniem

W poniedziałek 2 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja pn. Rewitalizacja 2.0 w Wielkopolsce. W ramach tego spotkania przedstawiciele samorządów z całej Wielkopolski mogli zapoznać się z nową ofertą Urzędu Marszałkowskiego skierowaną na wsparcie przygotowania i prowadzenia rewitalizacji. W konferencji wzięli udział przedstawiciele z blisko 120 gmin.

Co zyskać mogą gminy, które zdecydują się skorzystać z nowej oferty? To przede wszystkim możliwość udziału w darmowych warsztatach, szkoleniach i wizytach studyjnych – łącznie ponad 16 wydarzeń zaplanowanych do końca sierpnia 2021 roku. W tym czasie gminy będą mogły również skorzystać z konsultacji eksperckich z zakresu rewitalizacji.

W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z dobrymi praktykami, prowadzonymi przez niektóre samorządy. O swoich doświadczeniach opowiedziała Pani Elżbieta Rybarczyk - burmistrz Wielenia. Z prezentacją Pani burmistrz można zapoznać się TUTAJ.

O doświadczeniach Miasta Kalisza związanych z funkcjonowaniem specjalnej strefy rewitalizacji oraz z narzędziami, które ona wprowadza opowiadał Pan Marcin Wolniak - główny specjalista w Biurze Rewitalizacji. Z prezentacją można zapoznać się TUTAJ.

Miasto Kalisz jest pionierem w Wielkopolsce i jako jedyny samorząd ma ustanowioną specjalną strefę rewitalizacji, dzięki czemu może m. in. udzielać dotacji właścicielom i użytkownikom wieczystym nieruchomości. Kalisz również jako jedno pierwsze z polskich miast przystąpiło do sporządzenia miejscowego planu rewitalizacji i prowadzi obecnie prace służące przygotowaniu tego dokumentu.

Zdjęcia - Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.