Ewolucja rozkładu jazdy kaliskiej komunikacji miejskiej - weź udział w konsultacjach społecznych

W poniedziałek, 13 czerwca rozpoczną się konsultacje społeczne koncepcji optymalizacji oferty przewozowej kaliskiej komunikacji miejskiej. Dokument zakłada zmiany w rozkładzie jazdy KLA, które pozwolą na lepsze dostosowanie oferty kaliskiego przewoźnika do potrzeb mieszkańców.

- Przygotowujemy się do wprowadzenia w Kaliszu bezpłatnej komunikacji. Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności na przeanalizowanie, jak funkcjonuje system komunikacji publicznej w Kaliszu, aby go zoptymalizować, dostosować do potrzeb mieszkańców i wzbogacić o komponent pełnej dostępności, czyli bezpłatności. Uprawnienia do korzystania z bezpłatnej komunikacji będą mieli pasażerowie posiadający Kaliską Kartę Mieszkańca i płacący w Kaliszu podatki – zapowiada prezydent Krystian Kinastowski. - Jeżeli chodzi o samą siatkę połączeń, wielkiej rewolucji nie będzie. Natomiast na pewno pojawią się nowe przystanki, będziemy aktywizować nowe miejsca na nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych. Dojdą również nowe przystanki przy ul. Sukienniczej i alei Wolności.

Jak zapewnia prezydent, powstała koncepcja uwzględnia większość postulatów zgłaszanych przez mieszkańców i radnych do spółki KLA, Wydziału Spraw Obywatelskich, czy poprzez interpelacje.

- Chcemy, by autobusy stały się dla mieszkańców pierwszym środkiem transportu. Wpłynie to na zmniejszenie emisji, liczby samochodów na drogach oraz lepsze wykorzystanie komunikacji miejskiej. Będzie stanowić również ulgę dla mieszkańców – podkreśla prezydent Krystian Kinastowski.

Koncepcję opracował na zlecenie Miasta Marcin Gromadzki, prowadzący działalność gospodarczą „Marcin Gromadzki Public Transport Consulting” z siedzibą w Gdyni. Przeanalizował wyniki badań popytu we wszystkich kursach linii organizowanych przez Miasto Kalisz, wykonywanych przez spółkę KLA, które zostały przeprowadzone w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, a także szereg dokumentów związanych z organizacją transportu publicznego przez Miasto. Efektem jego pracy jest koncepcja optymalizacji oferty przewozowej, którą Miasto skonsultuje z mieszkańcami. Zakłada ona ewolucję, a nie rewolucję rozkładu jazdy.

- Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone od 13 do 24 czerwca 2022 roku. Mogą wziąć w nich udział mieszkańcy Kalisza oraz gmin, z którymi Miasto Kalisz podpisało porozumienia dotyczące realizacji zadania publicznego polegającego na świadczeniu usług transportu zbiorowego. Zmiany obejmują bardzo ważny aspekt – zwiększa się częstotliwość przejazdów autobusów na poszczególnych liniach. Część linii zostanie zlikwidowana, ale powstaną też nowe. Szczegóły opisano w koncepcji, którą przedstawiamy mieszkańcom do konsultacji – powiedziała Anna Walczyńska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kalisza.

- Chcemy wsłuchać się w głosy naszych mieszkańców. Optymalizacja została przeprowadzona na podstawie badań liczby pasażerów, korzystających z autobusów. Zakłada zwiększoną dostępność i skrócony dystans komunikacji miejskiej w Kaliszu. Będą dodane nowe połączenia. Nowe miejsca zamieszkania i pracy są uwzględnione w tej koncepcji - dodała Elżbieta Binder, prezes zarządu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.

Nowy rozkład jazdy ma zostać wprowadzony od stycznia 2023 roku.

Oprócz tradycyjnej formy papierowego formularza udostępniony zostanie również formularz elektroniczny na stronie www.kalisz.pl.

Konsultowany dokument wraz z formularzem będzie dostępny na stronie www.kalisz.pl oraz www.bip.kalisz.pl w zakładce konsultacje społeczne, a w wersji papierowej w holu przy portierni w budynku ratusza, w punkcie informacyjnym Biura Obsługi Interesanta.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta