I sesja Rady Miasta Kalisza VIII kadencji (2018-2023)

Pierwsze obrady Rady Miasta Kalisza VIII kadencji odbyły się 22 listopada. Otworzył je Stanisław Paraczyński, najstarszy wiekiem radny obecny na sesji, a kontynuował Zbigniew Włodarek.

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej – Katarzyna Tomczyk - wręczyła nominacje radnym. Słowa ślubowania, w imieniu radnych, wypowiedziała najmłodsza w tym gronie, Agnieszka Konieczna. Każdy przyrzekał godnie wykonywać swoje obowiązki, dla dobra Kalisza oraz jego mieszkańców.

Uroczyste ślubowanie złożył również wybrany na Prezydenta Miasta Kalisza Krystian Kinastowski.

Nowy prezydent w swoim pierwszym wystąpieniu powiedział m.in. - Reprezentujemy różne środowiska, różne światopoglądy, czego wyrazem jest nowo wyłoniona Rada Miasta. Te różnice nie mogą stać się naszą słabością. Głęboko wierzę, że uda się przekuć je w siłę i mądrość. Wszyscy chcemy tego samego, pięknego, nowoczesnego, dynamicznego miasta - stwierdził.

Krystian Kinastowski podkreślił, jak ważne dla niego jest zaufanie, którym obdarzyli go mieszkańcy, jak dodał, codziennie w swojej służbie dla miasta i mieszkańców będzie je umacniał.

Prezydent wymienił również swoje priorytety, takie jak m.in.: rewitalizacja śródmieścia, walka ze smogiem, poprawa funkcjonalności komunikacji publicznej, poprawa jakości i rozbudowa sieci połączeń drogowych, dążenie do budowy obwodnicy miasta, podniesienie poziomu kultury, edukacji i sportu, opieka nad tymi, którzy potrzebują jej najbardziej, polepszenie jakości usług publicznych i warunków życia w mieście, by przyciągały nowych mieszkańców.

Na koniec podziękował swoim poprzednikom - tym, którzy tworzyli w przeszłości samorządność Kalisza.

Następnie radni dokonali wyboru Komisji Skrutacyjnej, która jest niezbędna do przeprowadzenia wyborów przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących rady miasta, w składzie: Magdalena Walczak, przewodnicząca, Grzegorz Kulawinek i Roman Piotrowski, członkowie.

Na stanowisko przewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: radny Mirosław Gabrysiak zgłosił Janusza Pęcherza, radny Radosław Kołaciński - Dariusza Grodzińskiego. Janusz Pęcherz otrzymał 12 głosów, a Dariusz Grodziński 11 głosów. Przewodniczącym Rady Miasta Kalisza został Janusz Pęcherz. Radni zadecydowali o wyborze trzech wiceprzewodniczących.

Zgłoszono dwie kandydatury wiceprzewodniczących, radny Artur Kijewski zgłosił Tadeusza Skarżyńskiego, Kamila Majewska - Karolinę Pawliczak. Poszczególni kandydaci w głosowaniu tajnym otrzymali: Tadeusz Skarżyński 15 głosów za, 8 głosów przeciwnych, Karolina Pawliczak - 22 głosy za i 1 głos przeciwny. Wiceprzewodniczącymi nowej Rady zostali Karolina Pawliczak i Tadeusz Skarżyński.

Janusz Pęcherz, przewodniczący rady miasta, podkreślił, że rada może na kolejnych posiedzeniach wybrać trzeciego wiceprzewodniczącego. Wspomniał, że w przeszłości były już takie sytuacje, poinformował również o kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 30 listopada.

Elżbieta Zmarzła Rzecznik Prasowy