II Kongres Aglomeracji

W Kaliszu rozpoczął się II Kongres Aglomeracji. Wydarzenie to skupia się na miastach oraz ich obszarach funkcjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem średnich aglomeracji.

Wśród tematów paneli dyskusyjnych kongresu znajdują się takie zagadnienia jak sposób rozwoju średnich miasta, finanse samorządów w niespokojnych czasach, uchwały krajobrazowe, transport zbiorowy w odniesieniu do rozwoju aglomeracji, współpraca biznesu i samorządu czy rozwój obszarów wiejskich wokół aglomeracji.

To szczególnie istotne dla średnich ośrodków, które rozwijają się inaczej niż wielkie aglomeracje wojewódzkie.

- Mając na względzie zrównoważony rozwój całego kraju musimy dbać o to, by rozwijały się także średnie ośrodki. Tutaj istotny jest rozwój jakościowy, a nie ilościowy. Na taki rozwój stawia Kalisz, czego przykładem jest chociażby powstanie w naszym mieście rodzimego uniwersytetu, który będzie kształcił młodych ludzi na prestiżowych i pożądanych kierunkach studiów – mówił podczas inauguracyjnego panelu dyskusyjnego prezydent Krystian Kinastowski.

Organizatorami panelu są Fundacja im. Bolesława Pobożnego, Fundacja Polska Jutra, Fundacja Inicjatywa dla Opatówka i Latarnik Kaliski. Współgospodarzem kongresu jest Miasto Kalisz.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza